Zeramas

Z Wiki_RH
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nekropolia Zeramas.

Informacje Ogólne

Nekropolia Zeramas została zdobyta podczas działań wojennych w Zul'Drak poprzez Rycerzy Hebanowego Ostrza z pomocą oddziału Dłoni Zemsty. Stanowi główną siedzibę Szarego Trybunału na Northrend. Mieści się tam również sztab Dłoni Zemsty. Dowódcą nekropolii jest Lord Saevron Frozenblade.


Historia

Zeramas było jedną z trzech nekropolii Plagi (pozostałymi są Voltarus i Kolramas) patrolujących tereny Zul'Drak, a zarazem najsłabszą (choć równocześnie chyba najmocniej obsadzoną, jeśli chodzi o liczebność). Jej zadaniem była obrona granic podbitej krainy, a załogę stanowiła grupa nekromantów, kultystów i akolitów oraz ich twory - między innymi animowani Drakkari, abominacje oraz nieumarli giganci, których dowódca również władał zaawansowaną magią śmierci. Dodatkowo niszczycielską siłę nekropolii potęgowały działa chronione magią, zdolne miotać pociski na ogromne odległości.

Gdy Rycerze Hebanowego Ostrza założyli pierwszy obóz na terenie Zul'Drak, to właśnie tam skupiła się uwaga załogi nekropolii. Atak nieumarłych tworów z Zeramas był przyczyną krwawej klęski, śmierci wielu rycerzy i doszczętnego zniszczenia obozu. Ostrze pod dowództwem Lorda Frozenblade i z pomocą sojuszników z Dłoni Zemsty dość prędko wzięło odwet za tę porażkę - obóz został odzyskany, a hebanowa armia przebiła się przez kolejne fale nieumarłych, wgłąb krainy, prosto pod nekropolię, z zamiarem przypuszczenia na nią szturmu. Po śmierci dowódcy nieumarłych gigantów, załoga (niemal opustoszałej już - gdyż większość swych tworów posłała do walki) nekropolii poddała się, błagając o darowanie życia. Lord obiecał im zachowanie istnienia, a gdy zgodnie z warunkami Ostrza nekropolia wylądowała, a jej kultyści wyszli na zewnątrz, odbyła się krótka egzekucja, w wykonaniu arcynekromantki Beloreth oraz jej magów.

W ten sposób nekropolia została zdobyta praktycznie nieuszkodzona. Dość prędko zagospodarowano ją na potrzeby sojuszniczych armii.

Podobno Hebanowe Ostrze dotrzymało słowa i dawna załoga Zeramas faktycznie zachowała istnienie, w różnej formie, od treningowych ciał po elementy nekromantycznych konstruktów.


Kadra

Szary Trybunał

Dłoń Zemsty

Przedstawiciele Innych Organizacji Sojuszniczych


Nekropolia

Zeramas posiada kilka poziomów. Na każdym z nich można znaleźć mnóstwo pomieszczeń o różnorakim przeznaczeniu.


 • Poziom "zerowy"
Widok na taras z zewnątrz nekropolii.
Sztab Hebanowego Ostrza.

Mieści się tu przede wszystkim taras, z którego zazwyczaj rozpoczynają się wszelkie misje "powietrzne" Hebanowego Ostrza. Tu również odnotowywane są wszelkie wejścia i wyjścia z nekropolii. Pomimo, że dzięki magicznym zabezpieczeniom miejsce to nie jest dostrzegalne z zewnątrz dla niepowołanych oczu, to wciąż jest pilnie strzeżone, a wszelkich zagrożeń wypatruje grupa gargulców oraz rycerzy i nieumarłe lodowe żmije.

Długi korytarz opasający ten poziom prowadzi do trzech wielkich pomieszczeń, w których do niedawna mieściły się sztaby - Dłoni Zemsty, Srebrzystej Krucjaty oraz oczywiście Hebanowego Ostrza. Członkowie każdej ze wspomnianych organizacji rzecz jasna posiadają wolny dostęp do swojego sztabu. Aczkolwiek, jak to bywa na wojnie, lepiej się zapowiadać..

Sztab Srebrzystej Krucjaty.
Sztab Dłoni Zemsty.

Sztaby są przede wszystkim miejscami wszelkiego rodzaju narad wojennych, omawiania taktyk i strategii oraz spotkań z najwyższymi dowódcami w sprawie kluczowych dla losów frontu rozkazów. Jeśli w Zeramas bywają Wysocy Lordowie, lub inni ważni goście, to również tam jest najbardziej prawdopodobne miejsce, w którym można ich spotkać.

Sztab Dłoni Zemsty jest nieco bardziej "oryginalny" od pozostałych dwóch, ponieważ prócz miejsca narad, znajduje się tam szereg zaawansowanej aparatury alchemicznej. Podobno najczęściej urzędował tam niejaki licz Kale'ath, do czasu gdy poniósł śmierć przy próbie aresztowania...

W związku z połączeniem armii Srebrzystej Krucjaty i Rycerzy Hebanowego Ostrza w jedną organizację - Szary Trybunał, możliwe że przeznaczenie tych pomieszczeń również ulegnie zmianie.


 • Poziom środkowy
Widok na główną część nekropolii, z areną treningową w centrum.

Znajduje się tu przede wszystkim arena, na której często odbywają się treningi Szarego Trybunału i jego sojuszników. Podobno to miejsce, a w zasadzie jego centralny krąg zostały wykonane z użyciem zaawansowanej nekromancji, przy pomocy której wszystkie istoty przebywające na niej są podtrzymywane przy życiu, nawet jeśli odniosą rany, które w innych sytuacjach okazałyby się krytyczne. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie bardziej... realistycznych treningów.

Oczywiście na miejscu dostępna jest zaawansowana pomoc medyczna, zarówno dla żywych, jak i nieumarłych...

Co zaś jeszcze do magii, wokół areny umieszczonych jest osiem tajemniczych potężnych kryształów. Plotki mówią, że lepiej ich nie ruszać, ponieważ grzebała przy nich osobiście arcynekromantka, w towarzystwie orka - arcyczarownika oraz księcia Navariusa. Paskudne zestawienie...

Po bokach tego poziomu mieści się kilka pomieszczeń użytkowych - m.in. ogólnodostępna łaźnia i biblioteka. Księgozbiór tej drugiej nie jest szczególnie imponujący - zawiera głównie księgi historyczne, lub dotyczące metod prowadzenia działań wojennych. Jest to jednak jedno z najspokojniejszych, bo i... raczej rzadko odwiedzanych części Zeramas.

W największej z sal na środkowym poziomie znajdują się także przejścia, tak na półpiętra, jak i do górnej części Zeramas. Wszystkie są odpowiednio oznakowane i.. oczywiście strzeżone.


 • Półpiętra


Kolejno, zgodnie z ruchem wskazówek zegara:

- Na półpiętrze w korytarzu prowadzącym na górę znajduje się ogólnodostępna sala spotkań, zaś po przeciwnej stronie wejścia do prywatnych komnat. Rzecz jasna to przejście jest dość często uczęszczane i co chyba nie stanowi niespodzianki, pilnie strzeżone.

- Drugie z przejść prowadzi do dawnego gabinetu Licza Sevilliana (gdzie ponoć lepiej było nie pojawiać się bez solidnego ubrania zimowego) oraz gabinet byłego Ambasadora Hebanowego Ostrza, nekromanty Sellyena Nor'Dalar. Obecnie gabinet Sevilliana zajmuje niejaki Keydaron Darkblaze, oficer w służbie Ostrza.

Widok na koszary.
Widok na gabinet Sellyena Nor'Dalar od strony drzwi.

- Trzecie przejście prowadzi do koszar oficerskich umieszczonych po lewej stronie, oraz prywatnego więzienia Lorda Frozenblade - po prawej. Plotki głoszą, że metody Ostrza i charakter Lorda Zeramas nieustannie uprzyjemniają pobyt oficerom, zapełniając chwile nudy różnorodnymi ścieżkami dźwiękowymi, w formie krzyków i jęków dobiegających z owego więzienia. Wiarygodność tej informacji psuje fakt, że więzienie jest kompletnie wygłuszone (i zapewne też pełne magicznych zabezpieczeń). Jest to rzecz jasna jedna z najpilniej strzeżonych części nekropolii - pełne pól antymagii oraz zupełnie "zwyczajnych" strażników z wielkimi runicznymi mieczami..

- Czwarte przejście prowadzi do zwykłych koszar, gdzie zamieszkuje większa część rekrutów i rycerzy. Po przeciwnej stronie mieści się zaś prywatna kwatera Nayre Sunring, jednej spośród rycerzy. • Górne piętro


- Gabinet Egzekutora Dłoni Zemsty Krametha Blackroot

Podobno ten gabinet, urządzony w bardzo surowym stylu nawet jak na nieumarłego i przesiąknięty oparami kwasu, stanowił jedno z najbardziej nieprzyjemnych i najbardziej unikanych miejsc przez żywą część załogi Zeramas. Stanowił, gdyż ostatnimi czasy, po zniknięciu Egzekutora, stoi opuszczony.

Gabinet Egzekutora Krametha Blackroot.


- Gabinet Lady Szarego Trybunału arcynekromantki Beloreth

Miejsce będące połączeniem stylu elfiego i stylu Plagi (z przewagą tego drugiego). Oficjalny gabinet, w którym arcynekromantka zwykle przyjmuje gości. Krążą plotki o krwiożerczych roślinach, które chętnie żywią się nieproszonymi gośćmi i królikach przegryzających gardła, które nie boją się nawet owych roślin. Kto wie, czy nie ma w tym nieco prawdy.

Gabinet Lady Beloreth.


- Gabinet Lorda Zeramas Saevrona Frozenblade

Oficjalny gabinet Lorda Frozenblade, w którym zwykle przyjmuje (mniej lub bardziej oficjalnych) gości. Urządzony gustownie, nieco w stylu Quel'Dorei. Podobno panuje tam zwykle doskonały porządek. Wizyty u Lorda także podobno lepiej zapowiadać z wyprzedzeniem.

Gabinet Lorda Saevrona Frozenblade.


- Gabinet Silkies Sunring

Prywatny pokój zwiadowczyni Silkies Sunring, raczej nie odwiedzany przez "szerszą publiczność".

Gabinet Silkies Sunring.


- Gabinet Generał Adrien Var'thiel

Gabinet obecnej generał Szarego Trybunału, Adrien Var'thiel, który przeszedł dość burzliwe losy. Początkowo przydzielony generałowi Archibaldowi (do czasu, gdy ten poniósł karę śmierci za zdradę Hebanowego Ostrza), następnie miejsce przydzielono generał Neyi Amanare. W rękach generał Var'thiel jest od dnia utworzenia Szarego Trybunału. Urządzony nieco na styl Szkarłatnej Krucjaty, być może po pierwszym właścicielu..

Gabinet Adrien Var'thiel.


- Sekcja Magiczna

Główne laboratorium magiczne Zeramas, do którego wstęp bez zgody jest oczywiście zabroniony. Mieści się tu zaawansowana aparatura alchemiczna, hodowla roślin o niewątpliwie interesujących właściwościach, zbiór klatek na obiekty doświadczalne oraz magiczne kręgi, które wielu gości tej komnaty miało okazję oglądać... od środka.

Laboratorium magiczne.


- Więzienie

Główne więzienie Zeramas. Z samej swej natury ponure i nieprzyjemne miejsce, pilnie strzeżone w dzień i w nocy, zabezpieczone przy pomocy magii. Oczywiście wstęp do tego miejsca przez osoby o niższych stopniach także nie jest możliwy bez posiadania zezwolenia (chyba, że w charakterze więźnia).

Widok na więzienie.


 • Platformy


Ponad główną salą unoszą się dwie platformy, podtrzymywane magią. Na jednej z nich znajduje się sala magiczno-treningowa. Wstęp tam zazwyczaj jest wolny dla wszystkich magów (również sojuszników), za wyjątkiem sytuacji, gdy kadra magiczna Lady Beloreth prowadzi tam swoje rytuały i treningi. Druga z platform, mniejsza, znajdująca się poniżej, jest pusta. Zagadką pozostaje zatem, po co ją tam umieszczono. Podobno czasem widuje się przesiadującą tam czarną smoczycę.

Magiczna platforma. • Dach


Kręty i wąski korytarzyk z górnego piętra nekropolii prowadzi na jej dach. Ponieważ tak miejsce, jak i przejście należą do tych "krytycznych", obowiązuje absolutny zakaz wstępu w to miejsce bez pozwolenia najwyższego dowództwa - zakaz, który obejmuje absolutnie wszystkich - zarówno sojuszników jak i rycerzy.

Dach widziany z zewnątrz nekropolii.Zabezpieczenia

 • Wstęp do większości pomieszczeń nekropolii jest nadzorowany i monitorowany. Gdzie nie spojrzeć, kręci się mnóstwo ponurej straży, która co łatwo zgadnąć niezbyt chętnie słucha argumentów "ale bo ja muszę..".
 • Podobno nie jest możliwa bezpośrednia teleportacja do wnętrza nekropolii, a każdy usiłujący tego dokonać... spotyka się z dość nieprzyjemną niespodzianką.
 • Podobno teleportacje w drugą stronę z obszaru więzienia także są niemożliwe.
 • Podobno całe Zeramas otoczone jest bardzo silną iluzją, tak że z zewnątrz, dla tych którzy nie wiedzą gdzie jej szukać, sprawia wrażenie, jakby była tylko kolejną chmurą na niebie.
 • Podobno wieszczenia dotyczące wszystkiego co dzieje się we wnętrzu Zeramas są całkowicie zablokowane.
 • Podobno arcynekromantka z pomocą jakiegoś orka i jednego z nekromantów rzucała jakieś zaklęcia na umieszczone wewnątrz Zeramas potężne kryształy. Trudno powiedzieć jakie, ale z pewnością rozsądniej będzie nie próbować przy nich majstrować.
 • Podobno znajduje się tu jeszcze bardzo wiele innych niespodzianek, a najlepszym wyjściem na nie napotkanie się z nimi jest trzymanie się swoich części i nie ruszanie niczego, czego ruszać nie pozwolono... Rzecz jasna nikt poza ścisłym dowództwem Szarego Trybunału nie zna szczegółów wszystkich magicznych zabezpieczeń.


Prawo

Wersja prawa Zeramas, które obowiązywało przed utworzeniem Szarego Trybunału:


I. Funkcje.

1. Głównym sędzią i dowódcą Hebanowego Ostrza na terenie Zeramas jest Lord Zeramas. Jego wola jest niepodważalna i ostateczna, a w swych działaniach odpowiada jedynie przed Wysokim Lordem.

2. Za kwestie natury magicznej oraz magiczne bezpieczeństwo Zeramas odpowiada Arcynekromanta Ostrza, posiadający status równy jego Lordom i odpowiadający wyłącznie przed Lordem Zeramas oraz Wysokim Lordem, a pod jego nieobecność - podlegający mu Główny Nekromanta Zeramas.

3. Za pozostałe kwestie bezpieczeństwa Zeramas odpowiada Główny Gwardzista Lorda Zeramas, pełniący zarazem funkcję szefa jego ochrony. Jego obowiązek stanowi czuwanie nad egzekwowaniem prawa Zeramas.

4. Za sprawy dyplomatyczne Hebanowego Ostrza odpowiada Ambasador Ostrza. Posiada prawo do reprezentowania jego interesów na zewnątrz (ze stosownymi rozkazami dowództwa), w szczególności wobec sojuszniczych ogranizacji.


II. Przepisy ogólne.

1. Wejście na teren Zeramas jest równoznaczne z akceptacją jego prawa.

2. Nieznajomość tego prawa nie chroni przed wynikającymi z tego konsekwencjami.

3. Na terenie Zeramas obowiązuje prawo Hebanowego Ostrza we wszystkich jego przepisach, za wyjątkiem zmian i uzupełnień, które precyzuje niniejszy dokument.

4. Każdy kto łamie niniejsze prawo, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej w pełnym wymiarze, niezależnie od swej przynależności.


III. Postanowienia szczegółowe.

1. Na terenie Zeramas nie mają prawa przebywać żadni niezrzeszeni, chyba że zostali osobiście zaproszeni przez uprawnionego członka Hebanowego Ostrza (wymienionego w części I - Funkcje) i posiadają stosowne potwierdzenie.

2. Niezależnie od punktu 1, każdy gość nekropolii ma obowiązek wyjaśnić swój status i cel wizyty u Lorda Zeramas.

3. Nie dopełnienie obowiązku z punktu 2 może skutkować konsekwencjami, od wydalenia z terenu nekropolii poczynając, na postawieniu zarzutu szpiegostwa kończąc.

4. Goście nekropolii mają prawo do przebywania wyłącznie w przydzielonych im sekcjach lub pomieszczeniach.

5. Wstęp do pozostałych kwater jest zabroniony osobom nieupoważnionym i możliwy wyłącznie za uzyskaniem personalnego pozwolenia.

6. Strefą o szczególnym statusie bezpieczeństwa jest więzienie Zeramas. Na jego teren nie mają prawa wstępu bez specjalnego pozwolenia członkowie żadnej z sojuszniczych organizacji, ani członkowie Ostrza nie mający upoważnienia od dowództwa.

7. Prawo do aresztowań na polecenie Lorda Zeramas posiadają gwardziści Zeramas, bądź w uzasadnionych przypadkach każdy z rycerzy Hebanowego Ostrza.

8. Stawianie oporu przy aresztowaniu bądź też ucieczka są traktowane jako podejrzenie zdrady. Osoba taka w szczególnych wypadkach może zostać zabita bez sądu.

9. Na terenie Zeramas obowiązuje wzajemny szacunek wobec przebywających tam sojuszniczych organizacji.

10. Organizacje sojusznicze i ich przedstawiciele nie mają prawa wydawać żadnych rozkazów członkom Hebanowego Ostrza.


Inne istotne informacje

 • Wstęp do nekropolii nie jest możliwy dla każdego zainteresowanego, m.in. z uwagi na to, że jej położenie jest objęte ścisłą tajemnicą. Ci, którzy chcą przybyć po raz pierwszy do Zeramas, powinni udać się do pobliskiego obozu Hebanowego Ostrza w Zul'Drak, skąd zostaną (lub nie) skierowani dalej.