Worgeny

Z Wiki_RH
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ogólnie

Słowo "Worgen" powinno przynosić na myśl dzikie, wilko-podobne stworzenie. Bestie te są większe od przeciętnego humanoida, pokryte w całości futrem. Pomimo trzymania pionowej postawy nie zaobserwowano u nich żadnych zachowań "ludzkich" - trzymają się raczej w stadach i reagują agresywnie na intruzów na ich terytorium. Oczywiście w tym miejscu należy wspomnieć o tendencji wsród Worgenów do zasłaniania narządów płciowych oraz nakładania prymitywnego uzbrojenia na futro.

Ich budowa jest dość niezwykła. Nogi posiadają dwa zgięcia, nieco przesunięte wzajemnie w porównaniu do budowy łap wilków. Pozwalają one między innymi na: zachowanie pionowej postawy, zmniejszenie zmęczenie przy biegu, zmniejszenie zagrożenia kontuzją przy upadku czy też na bieg przy użyciu wszystkich czterech kończyn. Nogi zakończone są typowo zwierzęcymi łapami wraz z "poduszkami" i szponami - stanowczo dostosowane do cichego chodu oraz wspinaczki. Na ich kończynach brakuje po jednym palcu (zarówno u stóp jak i na dłoni widnieją zaledwie cztery sztuki) jednak ten brak nadrobiony jest długimi i ostrymi szponami. Pyski tych bestii są typowo wilcze, najerzone rzędem kłów. W przeciwieństwie do wilczych braci ich futro jest raczej krótkie. Poza wymienionymi aspektami Worgeny posiadają już przybliżoną anatomię człowieka.

Bardziej naukowym Okiem

Nie od dziś wiadomo, że skóra worgenów charakteryzuje się sporą odpornością na obrażenia fizyczne*, przez swą niezwykłą trwałość oraz wytrzymałość. Nie dziwi też nikogo, że przez tą niecodzienną właściwość, pancerze skórzane z worgenów są jednymi z najlepszych i najpopularniejszych na Azeroth. Warto jednak zauważyć tutaj, że skóra tych bestii posiada jedną niezwykłą słabość, jaką jest podatność na prawdziwe srebro. Dzięki niej oręż wykonany z tego metalu, bez trudu może ranić te kreatury, tak jakby były nieodzianymi w żaden pancerz, ludźmi.

Drugą intrygującą zdolnością naturalną tych istot, jest dość szybka regeneracja**, umożliwiająca im w krótkim czasie zasklepienie powstałych ran oraz odzyskanie pełni dobrej formy, szczególnie przybierająca na sile w ciągu nocy. Godnym uwagi pozostaje też świetnie rozwinięty u tych stworzeń zmysł węchu, dzięki któremu nie potrzebują nawet pozostałych zmysłów, by sprawnie się poruszać oraz walczyć. Worgeny potrafią równiez widzieć w ciemnościach na odległość 60 stóp i cieszą się zdolnością podobną do szóstego zmysłu, pozwalającą im czasem unikać nawet nagłych zagrożeń fizycznych.

Do najbardziej niebezpiecznych zdolności worgenów należy jednak nie obecna u wszystkich przedstawicieli tego gatunku co prawda, ale jakże dotkliwa gdy już występuje, forma plagi jaką roznoszą niektóre osobniki poprzez ugryzienia oraz zadrapania. Nie wiele wiadomo na temat tego tajemniczego schorzenia, prócz tego, że okres jego inkubacji nim przyniesie jakikolwiek jawny efekt wynosi 1 dzień. Co tyczy się jednak jego kolejnych efektów, te wydają się być zależne od osoby ofiary, która z dnia na dzień staje się coraz bardziej aspołeczną istotą i musi zmagać się z wewnętrzną bestią, z którą przegrana oznacza dla niej wpadnięcie w dziki, niekontrolowany szał (Ta zaraza nie zmienia jednak innych istot w worgeny). By tego było mało, ofiary tegoż schorzenia nie da się wyleczyć żadnymi konwencjonalnymi środkami i jedynym ratunkiem dla jej osoby pozostaje magia.

  • "*" Worgeny posiadają redukcję obrażeń 5/prawdziwe srebro, a niektóre nawet 10/prawdziwe srebro.
  • '**" Worgeny posiadają zdolność szybkiego leczenia na poziomie 2. W czasie nocy jednak, ta zdolność zmienia się w zdolność regeneracji na poziomie 5.

Pochodzenie i szczegółowy opis

Budowa Worgena

Inny wymiar

Według źródeł, będących w posiadaniu Opuszczonych, Worgeni pochodzą z innego wymiaru i istnieją tylko po to by terroryzować i niszczyć. Istoty te są do cna złe, delektujące się w torturowaniu i pożeraniu inteligentnych istot. Odczuwają przyjemność ze słuchania krzyków swoich ofiar gdy rozdzierają je kawałek po kawałku… Worgeni Ci nie okazują miłosierdzia ani nie czują wyrzutów sumienia.

Ze względu na to wszystko mogą się wydawać pierwotni, jednak tak naprawdę są zaskakująco inteligentni i przebiegli. Znane też są wypadki gdy Worgeni roztaczały wokół siebie ciemność oraz zepsucie, powodując ze otaczające tereny stawały się ponure i ciemne. Dodatkowymi umiejetnościami tych stworzeń były zdolność do samoistnej regeneracji oraz ugryzienie powodujące letalną infekcję.

Te prawdziwe Worgeny pojawiały się przyzywane mocą Arugala (na podstawie badan Ur'a) podczas trzeciej wojny (rok 20), przyzwane przez Velinde Starsong za pomocą Kosy Elune w celu oczyszczenia Felwood oraz podczas inwazji na północy Wschodnich Królestw (rok 28).

Klątwa

Inne źródła natomiast sugerują powiązanie z nocnymi elfami oraz tajemniczą kastą druidów w przeszłości Kalimdoru. Prowadzi to do odkrycia grupy dowodzonej przez Goldrinna, zwanej Druidami Kosy (ang. Druids of the Scythe). To właśnie oni przemieniali się w Worgenów by w pewnym momencie stracić kontrole na rzecz agresywnej natury. Pozostali druidzi zgodnie stwierdzili, że upadli muszą zostać odcięci od reszty świata. Wtedy to zamknęli ich głęboko pod korzeniami drzewa układając do wiecznego snu... Jakkolwiek to nocne elfy stworzyły klątwę.

Ten rodzaj Worgenów również objawił się podczas trzeciej wojny (rok 20), kiedy to Arugal chciał użyć ich jako broń przeciwko Pladze. Jednak obróciło się to przeciw niemu, gdy klątwa błyskawicznie rozprzestrzeniła się pomiędzy ludźmi przemieniając ich w drapieżne i dzikie zwierzęta.

Arugal przyjął do siebie wielu z przeklętych i schronił się z nimi w dawnej posiadłości barona Silverlaine, znanej później jako Shadowfang. Jednak nie pozwoliło to na izolacje klątwy w jednym miejscu. Rozprzestrzeniała się ona po terenach Silverpine i doszła nawet do legendarnego, wtedy już odgrodzonego, Gilneas. Tam klątwa osiągnęła rozmiar pandemii.

Obywatele Gilneas znaleźli się w pułapce, bez możliwości pomocy czy ucieczki. Wycofali się jeszcze głębiej w odizolowane tereny i tam przetrwali, żyjąc w strachu przed dzikością czającą się na obrzeżach kraju. Kraj podzielił się z czasem na dwie grupy: tych którzy wierzą że może istnieć lekarstwo na klątwę Worgenów, oraz na tych którzy uważają że izolacja to jedyna szansa na zachowanie człowieczeństwa.

W czasie inwazji na północy Wschodnich Królestw (rok 28) udział brały raczej prawdziwe Worgeny oraz te wcześniej przygarnięte przez Arugala które nie zginęły w spotkaniu z Plagą. Pomimo licznych kontaktów w walkach nie było słychać o dalszym rozprzestrzenianiu się klątwy - a nawet, jeśli tak było, to były to pojedyncze przypadki.

Wsród tych, którzy zostali dotknięci klątwą, znane są tylko przypadki gdy podczas nocy normalni ludzie przemieniali się w Worgeny, dokładnie takie jakie powinne być - krwiożercze bestie. Tracili wtedy nad sobą jakąkolwiek kontrole, a może i nawet pamięc z czasu przemiany. Wyjątkowo silna klątwa mogła również powodować permanentną przemiane w bestie - wtedy to nie było już żadnej różnicy pomiedzy prawdziwym Worgenem a tym obarczonym klątwą.

Jednak za murami klątwa przyjęła inny kierunek, tworząc trzeci rodzaj Worgenów. Większośc tamtejszej populacji, która przetrwała, nawet poczas przemian zachowywała własną wole oraz kontrole nad swoimi czynami. Jednak pozostaje to dalej w tajemnicy.

Rodzaje

Bestie

Dzikie, bezwzględne, przebiegłe ale przede wszystkim złe bestie. Jedyne czego można się po nich spodziewać to walka oraz tortury. Nie posiadają innych ambicji. Posiadają tylko jedną formę - formę Worgena. Nie istnieją na tym świecie samoistnie - muszą zostać przyzwane, choć sekret portalów do ich wymiaru zaginął wraz ze śmiercią Arugala.

Przeklęci

Istoty dzielące swój żywot miedzy dwie natury - zwykłego człowieka a bezwzględną bestie. Przemiany mają miejsce zwykle w nocy, jednak nie jest to regułą. Zagrożone potrafią przyjąć forme Worgena nawet w pełnym słońcu dnia. Częstotliwość tych przemian zależy od siły woli odobnika - im dłuższy czas od ostatniej przemiany, tym większe zagrożenie w nocy przymusową przemianą.

Dodatkowo tak jak choroby, tak i tą klątwę można przechodzić na różne sposoby. Dotknięci klątwą mogą pamiętać czas przemiany, a inni całkowicie nie być jej świadomym. Jeszcze inni potrafią całkowicie sie zatracić w bestii i pozostać w ich formie nie odmieniając się już nigdy w człowieka. Jednak przeklęci charakteryzują się tym, że w formie Worgena nie mają nad sobą kontroli, oddając na czas przemiany całkowitą władzę gwałtownej i złej naturze bestii.

Jeszcze nieznany rodzaj

Wolni

Jest to nowy rodzaj przeklętych, powstały w tajemnicy i bólu za murami Gilneas. To oni jako pierwsi uzyskali kontrole nad swoim ciałem nawet podczas przemiany. Można by powiedzieć, że klątwa przybrała tam inny obrót pozwalając wyciągać korzyści z przemian w bestię, lecz bez skutków ubocznych w postaci agresywności czy braku kontroli nad działaniami. Ten rodzaj przypomina bardziej dzikich druidów niż przeklętych, z tą jedyną różnicą w postaci przymusu do przemian co jakiś czas. Jednak nawet oni podzielieni są na dwie grupy: tych którzy dalej chcą się wyzwolić i tych którzy już się pogodzili ze swoją drugą naturą.

Oczywiście z czasem nawet fizycznie zaczęli się różnić od pozostałych rodzajów. Brak potrzeby walki o żywność oraz ukrywania się spowodowała, że te Worgeny nawet po przemianie były o wiele bardziej zadbane i masywniejsze. Oprócz krótkiego futra zwykle posiadają możliwość noszenia pełnej zbroi czy też ubrania.

Lokalizacja

Czyli gdzie i jakie...

* Ashenvale

W Ashenvale Worgeny znajdywały się w świątyni Mel'Thandris, na granicy pomiędzy Ashenvale a Felwood. Były to prawdziwe bestie, przyzwane przez Velinde Starsong za pomocą Kosy Elune, które następnie zamknęła w świątyni gdy okazało się że Kosa dalej przyzywa samoistnie Worgeny.

Worgeny te zostały jednak odkryte w roku 30, kiedy to przekopały tunel ze świątyni i rozpoczęły walke z Kal'dorei. Po tym odkryciu został przeprowadzony atak na bestie, dowodzony przez Tarranei oraz Neare, który zakończył się całkowitym sukcesem. Po worgenach poostał jedynie tajemniczy ślad - notatka, która jest teraz badana przez Nocne Elfy.

* Duskwood

Tu znajdują się chyba największe grupy przyzwanych bestii. Winną jest prawdopodobnie Velinde Starsong, która podróżowała wraz z Kosą Elune do Arugala, by rozwiązać problem samoistnego przyzywania Worgenów. Możliwe, że na terenie Duskwood Velinde uległa wypadkowi, tracąc Kosę która przyzywała swoje bestie przez długi czas. Jednak pewnym jest, że to właśnie Worgeny przyczyniły się do takiego zniszczenia tej krainy.

Worgeny z Duskwood zostały praktycznie wybite do nogi podczas wyprawy mającej na celu oczyszczenie z nich Duskwood w roku 30. Więcej o tym w Kalendarium.

* Silverpine Forest

Na terenie lasu znajdują sie dwa rozaje Worgenów - te prawdziwe bestie, które przetrwały w ukryciu od czasu trzeciej wojny w ukryciu bądź uniknęły dekapitacji podczas inwacji, oraz przeklęci mieszkancy Pyrewood. Jakkolwiek ze względu na nieudaną inwazję w 28 roku liczebność Worgenów w lesie spadła do minimum pozostającego w ukryciu i raczej nie mieszającego się do otwartych walk.

Twierdza Shadowfang została zniszczona wraz z mieszkancami podczas ofensywy na Arugala w roku 28.

* Gilneas

Gilneas zasiedlają prawdopodobnie wszystkie rodzaje Worgenów. Głównie w miastach przebywają te, będące w stanie kontrolować swoje przemiany. Na obrzeżach jednak, bliżej granicznego muru, znajdują się normalni przeklęci. Jak i również ze względu na domniemana obecność Kosy Elune na tych ziemiach nie można wykluczyć tego, że są tam i prawdziwe bestie.