Totemy

Z Wiki_RH
Skocz do: nawigacja, szukaj

Totemy:

Warcraftrpg-logo-small.jpg
More Magic & Mayhem
s. 63

Niektóre z modlitw klas szamanistycznych są modlitwami totemicznymi.

Zaklęcie totemiczne niekiedy wymaga do swojego rzucenia symbolu wiary uzdrowiciela, na którym jest się on w stanie skupić - pod tym względem, nie różni się to wiele od modlitw kapłanów, czy paladynów. Ów symbol wiary bywa czasami nazywany "totemem", ale może przyjmować różnoraką formę - medalionu, lalki, pierścienia, czy świętej księgi. Rzeczywistym totemem jest obiekt, który pojawia się w następstwie takiej modlitwy.

Totem powołany do istnienia modlitwą to stworzony mocą duchów fizyczny obiekt, który pojawia się w pobliżu szamana i może istnieć przez okres czasu do jednej rundy na poziom w klasie czarującej postaci, która rzuciła to zaklęcie. Po upływie tego czasu totem po prostu rozwiewa się w niebyt. Wraz ze zniknięciem totemu, kończy swoje działanie jakikolwiek efekt wywoływany przez modlitwę.

Istniejący totem nie ma możliwości poruszania się, podtrzymując jedynie efekt zaklęcia w promieniu około 6 metrów wokół siebie. Jeśli szaman chce przemieścić efekt zaklęcia, musi powołać do istnienia nowy totem.

Oczywiście, przeciwnik szamana jest w stanie atakować totem - jeśli totem zostanie zniszczony, także kończy to działanie opartej o niego modlitwy.

Totemy nie są zbyt trudne do zniszczenia, a ich twardość odpowiada mniej więcej twardości drewna, lub słabego kamienia. Ich żywotność zależy od mocy szamana - im ona większa, tym więcej potrafią znieść. Niemniej nadal totemy nie są zbyt wytrzymałe fizycznie.

Pryncypia stojące za magią totemiczną są dość proste i logiczne - szamani często wzywają na pomoc pomniejsze duchy, które jednakże nie mając fizycznej powłoki, nie są w stanie wpływać na świat materialny. Stąd modlitwy totemiczne - zaklęcie takie tworzy totem jako substytut ciała, lub też "mieszkania" dla wezwanego do pomocy ducha. Dzięki temu duch uzyskuje sposób na wywieranie wpływu na swoje materialne otoczenie.

W podręczniku: Totem posiada 2 punkty wytrzymałości na 1 poziom czarującego, twardość o wartości 5 i klasę pancerza 7.