Shattrath

Z Wiki_RH
Skocz do: nawigacja, szukaj
Shattrath1.jpg

Historia

Shattrath, zwane też Miastem Światła na cześć starożytnych istot - Naaru, na początku swego istnienia było jednym z kilku ośrodków handlu, które zostały wybudowane na Draenorze przez uciekające przed Legionem istoty - Draenei. Z czasem zaczęło nabierać większego znaczenia, aż zyskała godność stolicy. To właśnie w tym mieście wybuchła najcięższa bitwa z Legionem, gdy ten podburzył przeciwko przybyszom Orków (rdzennych mieszkańców Draenoru), oraz wyprawił do pomocy swoje demony. Miasto broniło się jak mogło, ale to nie pomogło wyjść obronną ręką. Stolica została całkowicie zniszczona.

Do ruin Shattrath przybyli Naaru z frakcji Sha'tar. Krążąc po tonących w mroku zgliszczach, natrafili na garstkę członków kapłańskiej kasty draenei. Była to Arcykapłanka Ishanah, zbiegła wraz ze swoimi anchorytami ze Świątyni Karabor, którą najechał Gul'dan. Ocalali poczęli odbudowywać miasto, a niezastąpionym wsparciem i pomocą byli Naaru. Powoli Shattrath stawało się nową potęgą. Mobilizacja przyniosła zaskakujący efekt. Draenei powracali z frontu, by w rozjaśnionym nowym światłem mieście, budować wojska, domy i przybytek kultu. W końcu powstała centralna świątynia, gdzie swoje miejsce zajął A'dal - najpotężniejszy Naaru, który uczynił się zwierzchnikiem miasta. Wybudowano taras, gdzie zaistniała nowa siedziba Zakonu Aldor, oraz dzielnicę handlową i przybytek ofiar, w tym sierot, wojennych.

Gdy Shattrath stanowiło już konkretną fortecę, pod bramami miasta pojawił się oddział Krwawych Elfów, dowodzonych przez Voren'Thal, do tej pory wiernego współpracownika samego Kael'Thasa i Illidana. Obie strony były nastawione na bitwę, miasto znów miało opanować chaos walki. Dowódca wrogiej armii zarządał widzenia z Adalem. Początkowo Draenei nie chcieli mu na to pozwolić, ale ostatnie doszło do spotkania. Voren'Thal padł na kolana przed najpotężniejszym Naaru i oddał w jego władanie siebie, oraz swoje wojsko. Skruszone, nie chcące walczyć po stronie Legionu i Księcia, Krwawe Elfy otrzymały od Adala azyl i od tamtej pory zwani byli Wróżbitami. W mieście powstał dodatkowy obszar, wyznaczony jako siedziba Elfów.

Od tamtego czasu po dziś dzień, Shattrath nie nawidziła jeszcze żadna bitwa. Miasto funkcjonuje w miarę spokojnie, jak na wojenne czasy. Pieczę nad całością sprawują Naaru, które powołały do istnienia swoje własne wojsko, a Zakon Aldor oraz Wróżbici zabiegają o coraz większą sympatię tych istot, rywalizując przy tym między sobą.

Mieszkańcy

Organizacje

Sha'Tar

Dosłownie nazwa oznacza "Zrodzeni ze Światła" i odnosi się do frakcji Naaru, która przybyła na Draenor i stała się zbawieniem Draenei. Obecnie tak nazywa się wojsko, które jest Armią Światła i podlega A'dalowi, Naaru rządzącemu miastem Shattrath. Wspierane jest przez Zakon Aldor i Wróżbitów, a jego głównym celem jest przeciwdziałanie demonicznym siłom, które zagrażają zarówno Draenorowi, jak i Azeroth. To obecnie fundament działań wojennych przeciwko Legionowi i Illidanowi Stormrage.

Zakon Aldor

Zakon Aldor powołał do istnienia Prorok Velen. Nadał mu kształt, zasady istnienia i osadził go w Świątyni Karabor, gdzie był częstym gościem. Przypilnował by organizacja rozrosła się w potęgę i wyedukował swoich następców. Następnie arcykapłanką mianował zdolną i charyzmatyczną Ishanah, a sam oddał się patronowaniu całej rasie Draenei. Gdy wybuchła wojna, Velen ewakuował się z Draenoru statkiem Exodar, a Aldorem rozporządzać miała od wtedy wyłącznie Ishanah. Gdy Karabor zostało zaatakowne przez Orków, Arcykapłanka zarządziła ucieczkę. Kapłańska kasta zbiegła do zgliszczy jakie pozostały po Shattrath. Tam Zakon mógł odpocząć, wyleczyć rannych i zebrać siły. Aldor nigdy nie został złamany przez wroga, nie przerwał odprawiania modłów i rytuałów, a gdy w mieście pojawiły się Naaru, organizacja wzrosła w siłę. Z pomocą Adala, Aldorzy stali się potężnym Zakonem, którego nauki i modły, wspierały wojenne działania. Dziś zrzesza w swoich zastępach zdolnych kapłanów i windykatorów, a są to Draenei o silnej i niezłomnej wierze. Przewodniczy im nieustannie arcykapłanka Ishanah, która wspiera swymi umiejętnościami wszystkich potrzebujących.

Wróżbici

Oddział Krwawych Elfów, którymi przewodzi Voren'thal Widzący. Swego czasu ci, którzy poszli za Portal wraz z Księciem Kael'thasem Sunstriderem, dostrzegli jego szaleństwo i odwrócili się od niego, by przybyć do miasta Shattrath i oddać się pod sąd Naaru, które przyjęły elfią skruchę i dały im schronienie w draenorskiej stolicy. Obecnie Wróżbici konkurują z Aldorem o względy Naaru, pomagają chronić miasto i posiadają bibliotekę, która jest sławna jako "Największa Skarbnica Wiedzy o Draenorze".

Zabezpieczenia i Osłony

Shattrath , dzięki wspólnym staraniom Sha'Tar, Zakonu Aldor oraz frakcji Wróżbitów pod wodzą Voren'thala Widzącego, jest najprawdopodobniej najbezpieczniejszym miejscem na ruinach Dreanoru...a być może i w całym Netherze. Miasto jest chronione siecią potężnych osłon, stale pod obserwacją, cała jego powierzchnie pokrywają aury magiczne mające na celu uniemożliwienie przeniknięcia każdej istocie identyfikowanej jako demon. Z bardziej znaczących efektów magicznych należy wymienić:

  • Całkowite tłumienie magii wpływającej na umysł lub odbierających wolna wole - zabezpieczenie ma na celu uniemożliwienie Natherzimom używanie ich zdolności opętywania innych istot żywych w celu przeniknięcia na teren miasta jednak jego działanie rozciąga się także na wszelkie formy dominacji, fascynacji, uroków, przymusów, hipnozy i innych odmian wpływających na ocenę bądź decyzje jakiejkolwiek istoty żywej.
  • Znaczące osłabienie szkół magii używanych przed Legion: Nekromancji, Wywoływania, Transmutacji oraz Przyzywania - wszelakie formy magii uznawanej za skuteczna w walce są znacząco stłumione - maja nie więcej jak 20% swojej bazowej mocy. Dodatkowo każde zaklęcie ze szkoły Nekromancji bądź Przyzywania jest automatycznie wykrywane i lokalizowane dzięki sieci sensorów magicznych stworzonych przez Wróżbitów.
  • Cale miasto otacza aura uniemożliwiająca wtargniecie na jego teren dowolnemu demonowi (W teorii możliwym było by wtargniecie demona..jednak musiałby on posiadać moc większą niż A'dal i wszystkie inne istoty które odpowiedzialne były za współtworzenie nowych zabezpieczeń miasta) - Istnieją wyjątki od tej reguły jednak są one każdorazowo rozpatrywane przez A'dala (w obecnej chwili istnieje tylko jeden taki wyjątek w całym mieście).
  • Prawie całe miasto obłożone jest efektami uniemożliwiającymi transport magiczny. Wyjątkami od tego efektu są tylko 3 miejsca - główny plac na tarasie Aldor, główny plac na tarasie Wróżbitów, oraz wnętrze świątyni w której rezyduje A'dal oraz Sha'tar. Te miejsca są natomiast obłożone zaklęciami opóźniającymi efekty teleportacji oraz otwieranie bram miedzyplanarnych - dzięki temu straże mają czas na reakcje gdy pojawiają się "niezapowiedziani goście".
  • Każda zła istota (tzn. identyfikowana jako "zła" przez zaklęcie wykrycia zła - czyli każdy nieumarły, kapłan bóstwa uznawanego powszechnie za złe bądź postacie o dowolnym złym charakterze) wkraczająca na teren miasta jest natychmiast pod obserwacją, jednak żadne działania nie są podejmowane póki nie złamie ona praw panujących w mieście.

Najprawdopodobniej miasto jest też chronione znacznie subtelniejszymi efektami jednak wiedza o nich nie jest dostępna publicznie.

Shattrath2.jpg