Psion

Z Wiki_RH
Skocz do: nawigacja, szukaj
D20.jpg
System Reference Document
s. Link

Psionika

Mówiąc krótko, to sztuka wykorzystywania potencjału umysłu i sięganie poprzez niego do linii mocy. Umysł postaci jest nieskończonym, metaforycznym planem, na którym wszystko jest możliwe. Być może każdy przechowuje w sobie ogromny potencjał – umysłową potęgę – ale tylko Ci, którzy potrafią go wykorzystać stają się psionikami. Nie potrzebują lepkich i egzotycznych komponentów, zawodzenia czy skomplikowanych gestów. Psionika manifestuje się poprzez wolę użytkownika do osiągnięcia pożadanego efektu.

Psion

Myśli i sny normalnych istot grzęzną bezpłodnie w szarej mgle ich umysłów, podczas gdy pragnienia psioników mogą się manifestować. Twarde pięści i ostre klingi bledną przy jednym ich spojrzeniu.

Umysłowe moce rodzą się ze ścisłej dyscypliny mentalnej, wypracowanej przez lata samodoskonalenia i treningu. Ci, którzy przezwyciężą osobiste demony, neurozy i inne pułapki intensywnej samorefleksji, ucza się korzystać z wewnętrznej energii.

Psionicy polegają bowiem na ciągłym studiowaniu, odkrywaniu i poszerzaniu swych mentalnych mocy. Medytują nad wspomnieniami i naturą pamięci, prowadzą dyskusje z fragmentami własnej osobowości, a także zagłębiają się w najmroczniejsze zakamarki własnego ja. „Poznaj siebie” to dla psionika nie tylko powiedzenie – to droga do potęgi. Aby naprawdę wniknąć w siebie, nie wystarczą same studia mentalne - potrzeba jeszcze fizycznych. Dlatego psionicy uczą się kilku podstawowych umiejętności walki oraz posługują się bronią prostą.

Przygody

Psionik szuka przygód, by pobudzać swój umysł. Nowe doświadczenia oznaczają nowe szlaki myśli, a te z kolei często prowadzą do odkrycia uśpionych wcześniej możliwości. Moce psionika mają naturę wewnętrzną, wypływają z jego jestestwa, ale nie oznacza to, że łatwo je odkryć.

Charakter

Dobrzy psionicy zdają sobie sprawę, jak niszcząca może być siła telepatycznych mocy, jeśli używa się ich nieetetycznie. Starają się ograniczać do minimum mentalną infiltrację, a umysł wroga atakują tylko wtedy, gdy nie ma innego wyjścia. Tymczasem źli psionicy nie mają takich oporów i nie wahają się przed używaniem przemocy psychicznej. Niszcząc sny i osobowość wrogów udowadaniają sobie swą umysłową wyższość.

Najczęściej jednak wybiera neutralność niż prawo czy chaos..nie jest to oczywiście regułą.

Religia

Psionicy nie czują specjalnego pociągu do żadnej religii, co wynika z ich nadzwyczajnego skupienia na własnym potencjale. Ci, którzy czczą 'bogów', nie kierują się żadnymi klasowymi wytycznymi.

Pochodzenie

Osoby przeznaczone do zostania psionami już mając kilka lat okazują psychiczną moc, ale prawdziwe manifestacje mają miejsce dopiero w wieku dojrzewania. Często pojawiają się w ich obecności niewytłumaczalne odgłosy i światła, latające naczynia i zjawiające się znikąd drobne przedmioty. Większość z obdarzonych tą mocą osób odwraca się od swych umiejętności, jednak niektórzy akceptują własną odmienność, zaczynają ćwiczyć i rozwijać drzemiącą w nich siłę. Psionicy są często niezrozumiani, zdani na samych siebie, a krewni czy przyjaciele zwykle się ich obawiają.

Nie oznacza to jednak tego, że psioniki nie można się nauczyć w późniejszych etapach życia postaci. Jak zostało wspomniane, mentalna iskra tkwi w każdym, wystarczy ją 'tylko' rozbudzić.

Moce psionika

Moc psionika jest logicznym wynikiem wiedzy zdobywanej w ciągłym procesie samopoznania. Ma dostęp do mniejszej liczby mocy niż arkanista tego samego poziomu, ale za to cieszy się dużą elastycznością ich doboru. Wybiera jedną podstawową dyscyplinę, zyskując tym samym możliwość zdobycia wiedzy o dodatkowych, unikalnych mocach, jakie z niej wynikają. Oznacza to mniej więcej tyle, że spośród listy wszystkich mocy psiona i wybranej domeny musimy wybrać te, które interesują nas najbardziej i to tylko je będziemy mogli używać – oczywiście w zgodzie z ilością punktów w tej klasie. Psionicy nie mają także spellslotów, zamiast tego zastępują je tzw. punkty mocy, które wydawają na manifestacje mocy. Nie będę ich rozpisywał, gdyż ich wartość uzależniona jest również od atrybutów postaci, featów, przedmiotów itp. Na RH nie jest to elementem koniecznym, zdecydowana większość nie ma nawet zielonego pojęcia, zatem pozostawiam to Waszej logice - tak jak i w przypadku slotów arkanisty i healera. Jeśli kogoś jednak to interesuje, może skontaktować się z GMem bądź poszperać w podręczniku. Zamiast tego przedstawię ilość dostępnych mocy w zależności od poziomu:


Poziom - Ilość dostępnych mocy

1 - 3

2 - 5

3 - 7 = dostęp do drugiego kręgu mocy

4 - 9

5 - 11 = dostęp do trzeciego kręgu mocy

6 - 13

7 - 15 = dostęp do czwartego kręcu mocy

8 - 17

9 - 19 = dostęp do piątego kręgu mocy

10 - 21

11 - 22 = dostęp do szóstego kręgu mocy

12 - 24

13 - 25 = dostęp do siódmego kręgu mocy

14 - 27

15 - 28 = dostęp do ósmego kręgu mocy

16 - 30

17 - 31 = dostęp do dziewiątego kręgu mocy

18 - 33

19 - 34

20 - 36


Wartym nadmienienia jest jeszcze to, że psionik może korzystać tak długo z jednej mocy (bez względu na krąg, z którego pochodzi - o ile rzecz jasna pozwala na to poziom postaci), na ile wystarczy mu energii (punktów mocy).

Informacje o dostępie do nowych mocy zapisane są w umyśle psionika. Jeśli zdobędziemy nowy poziom, wystarczy sen czy długi odpoczynek/medytacja, by je zdobyć + czas stosowny na ich przyswojenie. Oznacza to, że w przeciwieństwie do arkanistów/healerów itp. nie musi oddawać się długim naukom czy lekcjom ani też nosić ksiąg. Nie zmienia to jednak faktu, że ogólny rozwój psionika jest znacząco trudniejszy i wymaga ogromu sampozaparcia - stąd jest ich na świecie garstka w porównaniu z arkanistami.

Moce

Mógłbym po prostu przekopiować to, co znajduje się w podręczniku. Zamiast tego podam ot linka, gdzie znajdziecie większość mocy. Opiszę natomiast wszystko, co z nich wynika.

| Spis mocy psionika wraz z dyscyplinami


Dyscypliny

Psychometabolizm (Egoista)

Psychometabolizm pozwala zmieniać fizyczne właściwości psionicznej postaci. Egoiści jak nikt inny próbują ulepszać swoje ciała. Mierzą zdrowie uderzeniami i serca i pulsującą w uszach krwią. Głębokie zrozumienie własnej fizjologii pozwala im kanalizować i wykorzystywać potęgę umysłu do dokonywania niewiarygodnych biomanipulacji. Najważniejszych składnikiem psychometabolizmu jest życiowa siła. Ci, którzy wybrali tę dyscyplinę na swoją podstawową zdają sobie sprawę z tego, że to właśnie esencja witalności jest podstawą każdej mocy, jaką tylko można sobie wyobrazić

Psychokineza (Kinetyk)

Moce psychokinezy manipulują energią bądź korzystają z siły umysłu, aby doprowadzić do pożądanego celu. Wiele z nich wytwarza ciekawe efekty wizualne, wykraczające poza typowe przejawy, takie jak poruszanie, topienie, transformowanie czy rozsadzanie celu. Moce psychokinezy mogą zadawać ogromną liczbę obrażeń. Sercem tej dyscypliny jest telekineza i jej odmiany. Wiedzący najczęściej wyraża swe moce wynosząc umysł ponad materię i poruszając rzeczami na odległość. Telekineza pozwala manifestującemu na wplecenie umysłu w tkaninę rzeczywistości i poruszanie nią. Nowe ułożenie osnowy określa konkretny efekt. Na przykład ogłuszenie tworzy niewidzialne wybrzuszenie tkaniny rzeczywistości, którego psionik używa do zmasakrowania wyznaczonego wroga.

Nadświadomość (Widzący)

Te moce pozwalają poznać tajemnice dawno zapomniane, zerknąć w najbliższą przyszłośc i przewidzieć odległą, odsłonić rzeczy ukryte - ogólnie mówiąc: poznać coś, co nie było wiadome. Pozwala również na częściową manipulację przeznaczeniem, cofając swojego pecha bądź też łączyć losy dwóch istot.

Metakreacja (Twórca)

Moce metakreacji przywołują do istnienia przedmioty, stwory czy jakąś postać materii. Stworzone byty najczęściej, choć nie zawsze, słuchają poleceń stwórcy. Nie mogą pojawiać się wewnątrz innych stworzeń lub obiektów; nie mogą też powstać i unosić się w pustej przestrzeni. Muszą powstawać na otwartym terenie i powierzchni mogącej je utrzymać. Miejsce pojawienia się jest także ograniczone zasięgiem mocy, ale stworzony byt czy rzecz nie musi później w nim pozostawać. Te moce korzystają z czystej ektoplazmy, lepiąc z niej istotę bądź przedmiot. Mimo pierwotnej amorficzności budulca, stworzone w ten sposób przedmioty są twarde i trwałe jak normalne. Jeśli moc ma czas trwania inny niż chwilowy to psioniczna moc utrzymuje twór w całości, a gdy działanie mocy kończy się lub zostanie zanegowane, stworzona istota bądź rzecz znika bez śladu, pozostawiając po sobie jedynie kilka rozchlapanych kropel szybko parującej ektoplazmy. Niektóre moce metakreacji mają nieograniczony czas trwałości - w tym przypadku stworzony przedmiot czy istota zostaje tylko uformowana za pomocą psioniki i może trwać dowolnie długo, nie potrzebując psioniki do dalszej egzystencji.

Telepatia (Telepata)

Moce telepatii pozwalają szpiegować i wpływać na umysły innych, kontrolując ich lub kierując zachowaniem. Dla przykładu moc zmienia sposób, w jaki postrzega Cię przeciwnik - zaczyna widzieć w Tobie przyjaciela. Dyscyplina ta pozwala także na blokowanie czynności życiowych przeciwnika czy na skomplikowane manipulacje, mogące powoli bądź gwałtownie zmieniać osobowość. Nie można zapomnieć również o psychicznej chirurgii zdolnej do oczyszczenia umysłu z niemalże każdego negatywnego wpływu.


Przejawy mocy psionicznych (Display)

Kiedy manifestują się psioniczne moce zwykle głównemu efektowi towarzyszą wtórne. Mogą być dźwiękowe, materialne, mentalne, wizualne lub zapachowe. Żaden z takich przejawów nie jest na tyle silny, aby wynikały z niego konsekwencje dla psionicznych istot, ich sprzymierzeńców czy wrogów. Występują tylko wtedy, gdy w opisie mocy o nich wspomniano (sugerując się stroną, którą podałem z mocami należy patrzeć na Display). Podane przykłady nie są w żadnym wypadku regułami. Każda moc może mieć inny, specyficzny przejaw (jeśli wspomniano o nim w opisie). Jeśli taka jest decyzja manifestującego efektu wtórnego może nie być w ogóle lub też będzie on niewielki (zależne od poziomu zaawansowania i samej siły mocy)

Dźwiękowe ( Auditory)

W pobliżu manifestującego lub celu mocy (wybór należy do Was) słychać niskie pomruki, dziwnie podobne do chóru nakładających się szeptów. W czasie jednego uderzenia serca narastają od prawie niesłyszalnego szmeru do krzyku ocierającego się na odległość 30 metrów.

Materialne (Material)

Cel lub obszar zostają pokryte śliską, efemeryczną, półprzejrzystą mazią. Śluz ten wyparowuje po 1 rundzie, bez względu na czas trwania mocy. Wykształceni psionicy uważają to zjawisko za wyciek ektoplazmy z planu, z którego pochodzi. To substancja kompletnie obojętna, z niczym nie reaguje.

Mentalne (Mental)

W głowach wszystkich żywych istot w promieniu 4,5 metra od manifestującego rozlega się dźwięk przypominający odgłos małych dzwoneczków, który słychać sekundę lub przez czas trwania mocy (Wasz wybór)

Wizualne (Visual)

Na czas działania mocy oczy manifestującego rozpalają się srebrzystym ogniem, a w promieniu 1,5 metra od niego błyska przez chwilę tęcza barw.

Zapachowe (Olfactory)

Dziwny, choć znajomy zapach przywołuje na myśl krótkie przebłyski dawno zapomnianych wspomnień. Trudno uchwycić i określić ten zapach, bo nigdy dwie osoby nie opisują go tak samo (np. dla kogoś będzie pachniał jak rozgrzany metal, a dla jego towarzyszy jak kwiat lotosu).