Krasnoludzka rachuba lat

Z Wiki_RH
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zamysł

Posługiwanie się w czasie klimatu rachubą czasową liczącą lata "obecnej ery" od momentu pierwszej inwazji orków na Azeroth nie jest zasadne dla wszystkich ras: jest to oczywiście wygodne, ale dla dużej części narodów ze świata Warcrafta nie był to moment przełomowy ani bardzo istotny (np. Nocne Elfy doświadczyły inwazji orków dopiero w czasie Trzeciej Wojny, a krasnoludy w trakcie Drugiej).

W samej historii krasnoludów miały miejsce wydarzenia znacznie dla nich ważniejsze: 2500 lat przed pierwszym otwarciem Mrocznego Portalu przebudzone krasnoludy założyły miasto Ironforge, 230 lat przed otwarciem Mrocznego Portalu wybucha Wojna Trzech Młotów, która kończy harmonijne współistnienie Wielkich Klanów: Miedziobrodych, Dzikich Młotów, krasnoludów Mrocznego Żelaza.

Przeliczanie

W przypadku odnoszenia się do początków rasy (przynajmniej w tej formie, jaką ma ona obecnie) i założenia miasta Ironforge, rachuba jest prosta: do obecnej daty na RH (w latach od otwarcia Mrocznego Portalu) należy dodać 2500 lat: w takim wypadku w 36 roku (2016) będziemy mieli rok 2536 wedle krasnoludzkiej rachuby, bitwa pod Wrotami Gniewu miała miejsce w roku 31, a zatem w 2531 roku dla krasnoludów.

Odnoszenie się do wojny Trzech Młotów jako wydarzenia na tyle istotnego, że rozpoczynającego nową erę w dziejach rasy również należy uznać za racjonalne i ponownie wystarczy skorzystać z umiejętności dodawania: rok 36 to 266 rok po wojnie Trzech Młotów, rok 31 to 261 rok po wojnie Trzech Młotów i tak dalej.

Słowo końcowe

Nie jest to, rzecz jasna, żaden obowiązek dla osób chcących grać krasnoludami, a zaledwie sugestia pozwalająca przesunąć nieco ciężar blizzardowego antropocentryzmu w kierunku krasnoludów, nadając im tym samym nieco więcej własnej osobowości rasowej i różnic kulturowych, odróżniających ich od ich wyższych (i gorszych) sojuszników.