Kościół Światłości

Z Wiki_RH
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kościół Światłości (A właściwie Kościół Świętego Blasku )to organizacja religijna powiązana z Przymierzem. Wiernych kościoła można szukać prawie w całym Azeroth. Są to głownie ludzie, wysokie elfy oraz krasnoludy. Głównymi celami organizacji jest: rozprzestrzenianie wiary w Święty Blask, pomoc chorym i ubogim oraz walka z różnej maści demonami i nieumarłymi. Centrum kościoła obecnie znajduje się w Stormwind. Przewodniczy mu rada biskupów z arcybiskupem na czele. Obecnym arcybiskupem jest Benedictus, uczeń sławnego Alonsusa Faola.

Historia

Kiedyś zostanie napisana!

Hierarchia

Prayer.jpg

Najwyższym dostojnikiem kościelnym jest arcybiskup (wybierany przez biskupów), który najczęściej przed elekcją również był biskupem. Pełni swoją funkcje aż do śmierci, chociaż może przed wcześnie zrezygnować. To on zajmuje się polityką kościoła i jest nieomylny w kwestiach wiary. Może również nakładać kary kościelne np: ekskomuniki. Niżej w hierarchii za arcybiskupem stoją biskupi. Każdy biskup jest członkiem rady wybierającej następce arcybiskupa. Kontrolują prace duchownych oraz diecezje. Często pełnią funkcje dyplomatów. To oni wyświęcają kapłanów. Niżej w hierarchii są kapłani pełniący funkcje przewodników duchownych wśród mniej lub bardziej prostego ludu. Najczęściej są przydzielani do kościołów. Zajmują się modłami, uzdrawianiem, nauka oraz ogólną pomocą wiernym kościoła. Każdy kapłan może zostać biskupem. Najniżej w kościelnej hierarchii są nowicjusze oczekujący święceń. Ich nauka jest długa i żmudna. przez ten czas pomagają w kościołach oraz klasztorach. Uprawiają również ziemie należące do kościoła.

Lista bardziej znanych biskupów oraz działaczy kościoła

 • Innocentius Lightshield - Przed śmiercią Biskup Stratholme oraz jeden z najbardziej aktywnych działaczy kościoła ostatnich lat. Został skazany na pal przez Króla Variana Wrynna za domniemaną zdradę oraz chęć uniezależnienia kościoła od wpływów świeckich. Czczony przez sektę innocentystów.
 • Recyn de Vandemont - Dawniej biskup Stormwind. Znany przede wszystkim z równie gorliwego przykładanie się do polityki co do spraw kościoła. Jego wiara do dziś jest kwestią sporną. Zaginął w tajemniczych okolicznościach.
 • Hannika Vavion - Mistrzyni Odrodzonego Zakonu Srebrnej Reki, uczennica poprzedniego mistrza Xighora. Obecnie najbardziej zasłużona działaczka kościoła. Oficer Ekspedycji Przymierza. Bywa nazywana prawą ręką arcybiskupa.
 • Althar Hartwell - Drugi Mistrz Odrodzonego Zakonu Srebrnej Ręki. Uznawany za jednego z najwybitniejszych paladynów naszych czasów, zaraz po Utherze. Gdyby nie on zakon mógłby nigdy nie być tak szanowany jak obecnie. Został haniebnie zamordowany przez skrytobójce.
 • Vincent Van'thel - Wielki Inkwizytor.Zasłynął z rekordowej liczby heretyków oraz zdrajców zarówno wiary, jak i przymierza, których setki egzekucji nadzorował na terenie lochów i zewnętrznych terenów Wintergarde. Ukoronowaniem jego kariery było jednak pojmanie Biskupa "zdrajcy", Innocentiusa Lightshielda i doprowadzenie do skazującego go wyroku oraz przeprowadzenie kluczowego dla przymierza śledztwa dzięki któremu jego lud mógł poznać prawdę na temat dotykającej worgeny klątwy. Zaginął
 • Xighor Snowblaze - Krasnolud i piąty mistrz Odrodzonego Zakonu Srebrnej Ręki. Z prostego wojownika, światłość zamieniła go w pobożnego wyznawce. Nauczyciel przyszłej mistrzyni Hanniki. Był uważany za cierpliwego i wyrozumiałego krasnoluda. Walczył podczas Trzeciej Wojny oraz Bitwy o Studnie Słońca.
 • Thadeus Lightwell - Wysoki Inkwizytor oraz przywódca Inkwizycji Stormwind. Swojego czasu wpływowa persona i sługa Króla Variana Wrynna. Zagorzały tępiciel heretyków i nie tylko. Dla jednych oddany sługa kościoła, dla drugich szalony fanatyk. Doprowadził do rozkwitu inkwizycji oraz tortur zarówno winnych jak i niewinnych.
 • Bulifyw Bjoern - Fanatyczny Krzyżowiec i pierwszy rekrut Inkwizycji, niewiele o nim wiadomo poza tym ze to dzięki niemu Inkwizycja zasłynęła ze swych metod i skuteczności. Nieustępliwy i okrutny w swych działaniach, czynionych w imię światłości.

Organizacje związane z kościołem

Kościół Świętego Blasku to skomplikowana organizacja, pod która podlegają inne jej podobne. Trzy wyróżniają się ponad inne, a przeciętny kapłan czy paladyn powinien wiedzieć o nich chociaż trochę.

Odrodzony Zakon Rycerzy Srebrnej Ręki

To zakon paladynów - wojowników światłości. Został założony z inicjatywy Arcybiskupa Alonsusa Faola oraz jego ucznia Uthera tuż po zakończeniu Pierwszej Wojny. Pierwszymi paladynami byli między innymi Tirion Fordring, Saidan Dathrohan i Turalyon. Celami pierwszego zakonu była walka z orkami oraz wszelkiej maści niewiernymi. Niestety jego działania zostały szybko przerwane z powodu zdrady Arthasa oraz upadku Królestwa Lordareonu. Minęło kilka lat aż niedobitki z zakonu postanowiły wskrzesić go, zwrócić dawna chwale na terenach Królestwa Stormwind. Restauracji zakonu dokonał Trian Faithbringer. Zakon ponownie przeżył swój rozkwit. Jednakże wiosną 32 roku król Varian Wrynn z niewiadomej przyczyny postanawia rozwiązać zakon, zaś jego członków wcielić do armii Stormwind. Większość zakonników ucieka do Lordareonu wspomóc Srebrzysty Świt w walce z plagą. Niebawem jednak nadarza się okazja na rehabilitacje. Syn króla - Anduin - zostaje porwany. Zakon pod przywództwem Keythiana pomaga w misji ratunkowej, przez co król odnawia zakon i zwraca mu wszelkie przywileje. Po tych wydarzeniach przez pewien czas zakon pomagał Srebrzystej krucjacie na Northrend. Nie minął nawet rok, aż zakon postanowił wrócić do Elwynn gdzie został wcielony do ekspedycji Przymierza. Obecnie większość zakonników walczy na północy w służbie królestwa Stormwind.

Obecną mistrzynią jest Hannika Vavion, uczennica poprzedneigo mistrza Xighora Snowblaze'a

Inkwizycja

...

Aktualnie nieoficjalnym dowódcą odnowionej i zreformowanej inkwizycji jest Caius ze Stormwind

Bractwo Nortshire

<Pisze się>

Herezje

Każde wyznanie ma swoich odstępców, każde wyznanie ma kogoś, kto myśli inaczej i ma odwagę to wszystkim powiedzieć. Przed Trzecia wojną w Lordareonie było o wiele więcej heretyków niż w chwili obecnej. Do grona najsilniejszych heretyckich ruchów obecnych czasów można zaliczyć Srebrzysty Świt, Szkarłatną Krucjatę oraz Innocentystów.

Szkarłatna Krucjata

Flaga Szkarłatnej Krucjaty

Organizacja znana głownie ze swoich radykalnych, nawet skutecznych metod. Celem było totalne zniszczenie plagi. Jej założycielami byli paladyni z upadłego Zakonu Srebrnej Ręki. Na początku organizacja była uznawana za dobrą, nawet nie zaliczała się do grona heretyków. Szybko jednak spaczyła się. Postępki krucjaty były coraz bardziej okrutne i brutalne, wbrew naukom kościoła. Swojego czasu władała takimi miejscami jak część Stratholme, Dłon Tyra i Hearthglen. Obecnie organizacja jest w rozsypce i tylko nie liczni jej członkowie żyją. Stratholme i Hearthglen jest w rekach Srebrzystej krucjaty zaś Dłon Tyra należy do Hebanowego Ostrza. Za ostateczną klęskę sił Krucjaty uważa się pojmanie i stracenie Generał Abbendis przez wojska Królestwa Ironforge, poprzedzone przez doszczętne zrównanie z ziemią położonego na Northrend Nowego Hearthglen.

Innocentyści

Jest to nowa heretycka sekta, założona prawdopodobnie po śmierci Biskupa Innocentiusa Lightshielda, przez jego zagorzałego ucznia a obecnie proroka Paschalisa. Niewiele o niej wiadomo. Najwięcej innocentystów jednakże przebywa w Hillsbrad. Podobno celem sekty jest przygotowania świata na jego zagłade, obalenie "fałszywego" króla Variana Wrynna oraz zaprowadzenie władzy kościoła nad królestwo Stormwind. Nikt jednak nie wie ile w tym prawdy. Podobnie zresztą nie wiadomo gdzie jest prorok.

Lista bardziej znanych heretyków

 • Paschalis - Prorok innocentystów, uczeń biskupa Innocentiusa Lightshielda. Podobno prowadzi sektę innocentystów i planuje obalenie króla Variana Wrynna. Nikt tak naprawdę nie wie gdzie jest, nawet członkowie jego sekty.
 • Vori Shay Kabonka - Heretyczka, służebnica legionu i nierządnica. Jak mawia prosty lud "puszczała się tam gdzie popadnie" Bywa nazywana Zgubą biskupa Innocentiusa. Złośliwi mówią ze biskup ja adoptował. Ekskomunikowana przez Arcybiskupa Benedictusa. Nie żyje.. raczej.
 • Kylee Shay - Członkini Szkarłatnej krucjaty, nierządnica plagi. Współodpowiedzialna za podpalenie Opactwa Nortshire. Złapana przez inkwizycje, ale światłość wie jak uciekła. Według Stormwindzkich legend pomagali jej Lord Casinor oraz Sir Nelwo.

Ważniejsze linki