Kampania na Mokradłach

Z Wiki_RH
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kampania na Mokradłach
DunAlgaz.png
Czas: Sierpień-Wrzesień roku 31
Miejsce: Mokradła, na północ od Dun Morogh
Wynik: całkowite rozbicie trzonu sił Smoczej Paszczy, odzyskanie twierdzy Dun Algaz
Strony konfliktu
tumbKrólestwo Ironforge

tumbKrólestwo Theramore

tumbNocne Elfy

tumb Klan Smoczej Paszczy
Dowódcy
Generał Hargrim Stonehand

Wysoki Lord Vincent Van'thel

Shan'Falore Sophie Ravenoak

Wódz Nek'rosh Skullcrusher
Siły
Królestwo Ironforge: Początkowo ~600, po zdobyciu Dun Algaz ~1000 piechoty, oraz wsparcie ciężkiej artylerii, 200 jeźdźców gryfów

Królestwo Theramore: ~500 piechoty + wsparcie magów
Nocne Elfy: ~100 łuczniczek

~4500 piechoty, w tym nieliczni czarnoksiężnicy, 11 smoków, nieliczne katapulty
Straty
Królestwo Ironforge: ~150

Królestwo Theramore: ~100
Nocne Elfy: żadne

~4400, wszystkie maszyny oblężnicze, 2 smoki


Tło

Gdy tylko Hargrim Stonehand został generałem w miejsce poległego pod Wrotami Gniewu Morana, otrzymał od Króla zadanie - oczyścić Khaz'Modan z wrogów Królestwa. Wyruszono na północne Mokradła, by raz na zawsze zażegnać zagrożenie ze strony Smoczej Paszczy. Przedtem jednak, wezwano sojuszników, którzy wspomóc mieli krasnoludy w pierwszej z nadciągających bitew. Na siły sojusznicze złożyło się:

  • pół tysiąca piechoty z Theramore, oraz magowie pod wodzą Wysokiego Lorda Van'Thela
  • dwustu jeźdźców gryfów z Aerie


Oblężenie Dun Algaz

Wojska sprzymierzone ruszyły na twierdzę Dun Algaz, chcąc wyzwolić ją spod władzy orków. Nie rozpoczęto jednak szturmu - miast tego oddział strzelców i łuczniczek ulokował się w górach nieopodal bram, zaś artyleria rozpoczęła druzgocący ostrzał. Klan Smoczej Paszczy nie miał odpowiednich środków, aby mu się przeciwstawić i orkowie byli zmuszeni do ataku. Nawet przybycie dziesiątki zniewolonych czerwonych smoków smoków, wraz z jednym czarnym lewiatanem nie zdołało przechylić szali - zostały one bowiem powstrzymane przez gryfich jeźdźców z Aerie. Ostrzał artyleryjski, a także ten prowadzony przez strzelców, doprowadził do prawdziwej rzezi w oddziałach orków, zaś reszta została wyrżnięta przez oddziały piechoty. Zabito tylko jednego smoka - czarnego. Reszta zniknęła bez śladu w środku bitwy.


Po rozbiciu sił orków, wojska krasnoludów wkroczyły do twierdzy. Nie znaleziono tam nikogo żywego, choć zastawione przez najeźdźców pułapki pozbawiły życia wielu. Dun Algaz zostało opanowane i rozpoczęła się jego odbudowa.


Bitwa pod Angerfang

Po zdobyciu Dun Algaz, do wojsk Ironforge dotarły posiłki ze stolicy. Część pozostała w Dun Algaz, reszta zaś ruszyła pod największy z orkowych obozów, by tam wydać im bitwę. Nocne Elfy powróciły do własnej ojczyzny, podobnie jak wojska Theramore, choć te drugie uczyniły to z powodu dyplomatycznego incydentu.


Orkowie w Angerfang nie byli w żaden sposób przygotowani na potęgę artyleryjskiego ostrzału, którą poraz kolejny wykorzystano przeciwko nim. Większość zginęła, nie dobiegając nawet do krasnoludzkich linii. Nie pomogło nawet pojawienie się trójki smoków, z których jeden został zabity, dwa pozostałe uciekły zaś, gdy zabito ich jeźdźców. Wódz Nek'rosh jednakże uciekł w ostatniej chwili dzięki pomocy czarnoksieżników. Tak czy inaczej, Angerfang został zniszczony.


Skutki

Kampania na Mokradłach zaowocowała złamaniem potęgi klanu Smoczej Paszczy - zginęło przeszło cztery tysiące orków, zaś utrata ufortyfikowanej pozycji jaką było Dun Algaz była mocnym ciosem dla zielonoskórych. Starty krasnoludów i ich sojuszników nie były wysokie, przynajmniej jeśli chodzi o starty w żołnierzach i sprzęcie.


Naprawdę znaczącym ciosem dla Ironforge było jednakże znaczące ochłodzenie relacji z Theramore, które nastąpiło na skutek wyzwisk rzuconych pod adresem Theramorskich magów przez jednego z krasnoludzkich gwardzistów. To właśnie na skutek tego incydentu wojska wyspiarskiego królestwa opuściły Khaz'Modan po bitwie o Dun Algaz.