Geometer

Z Wiki_RH
Skocz do: nawigacja, szukaj
D20.jpg
Complete Arcane
s. 39

Opis

Runy, glify i pieczęci posiadają ogromną moc magiczną. Geometra jest mistrzem pisemnej magii i czarów wpisanych w doskonały schemat. Podczas, gdy inni czarodzieje zapisują stronę po stronie tajemniczymi formułami, geometra wie, że każdy czar ma doskonały wzór - rysunek, którego kąty i przecięcia wskazywać mogą na tajemnice ukryte w strukturze światów. Geometrzy to prawie zawsze czarodzieje. Wielu z nich specjalizuje się w magii odrzucania, gdyż czary o magicznej geometrii często znajdują się wśród najsilniejszych obron magicznych.

Wymagania

  • Umiejętność rozszyfrowywania zapisków oraz wiedza o magii arkanicznej;
  • Podstawowa zdolność do rozbrajania mechanizmów i wprawne oko;
  • Biegłość w zapisywaniu magicznych zwojów;
  • Sztuka przygotowywania i rzucania zaklęć arkany co najmniej 3 kręgu.

Klasowe Zdolności

Poziom 1

Glif Strzeżenia (Glyph of Warding) - Wkraczając na ścieżkę geometry czarodziej może zapisać w swojej księdze wzór glifu strzeżenia (jako czar trzeciego kręgu). Przygotowuje go i rzuca tak jak każde inne zaklęcie.

Czarowzór (Spellglyph) - Geometra potrafi tworzyć czarowzory, arkaniczne diagramy zastępujące komponenty werbalne i materialne danego zaklęcia. Rzucając zaklęcie w połączeniu ze specjalnie opracowanym dla niego czarowzorem jest ono poddane regule Wyciszonego Zaklęcia (Silent Spell), zaś przygotowany czarowzór zastępuje niezbędne komponenty. Geometra podejmuje decyzję o użyciu czarowzoru w trakcie rzucania zaklęcia. Użyty czarowzór znika podobnie jak komponenty materialne, kiedy zaklęcie jest kompletne.

Czarowzory kreśli się głównie na papierze (podobnie jak zwoje) i przygotowanie ich zajmuje godzinę. Koszt wykonania to 25 złotych monet za poziom zaklęcia, zaś niezwykłe komponenty materialne (droższe niż sztuka złota) są zastępowane rzadkimi atramentami o tej samej cenie. Czarowzór może powstać nie tylko na papierze - drewniane kostki i kamienne tabliczki także się sprawdzą.

Poziom 2

Księga Geometrii (Book of Geometry) - Posługując się skomplikowanym i nowatorskim systemem czarowzorów do zapisywania zaklęć, geometra może zaoszczędzić miejsca w swoich księgach oraz nieco złota, gdy zabierze się do zapisywania kolejnego czaru. Od tej pory, każdy z nich mieści się tylko na jednej stronie w postaci diagramu - jego rysowanie nadal zajmuje dwadzieścia cztery godziny, zaś tusze, których używa muszą być do tego przeznaczone. Wzory zaklęć są trudniejsze do odczytania dla tych, którzy się na tym nie znają.

Poziom 3

Dostrzeganie Pieczęci (Sigilsight) - Ogromna wiedza geometry skutkuje wyostrzeniem zmysłów, kiedy przychodzi mu znaleźć ukrytą magiczną runę. Od tej chwili, za pomocą testu przeszukiwania może odnaleźć pułapki bazujące na runach, glifach, pieczęciach i symbolach zupełnie jak łotrzyk znajduje zwykłe pułapki. Przysługuje mu, przy próbach tego typu, premia równa poziomowi w klasie. Dochodzi nawet do tego, że geometra przechodzący zaledwie trzy metry od zagrażającej mu pieczęci traktowany jest jakby jej aktywnie poszukiwał.

Poziom 4

Ominięcie Pieczęci (Pass Sigil) - Dzięki posiadanej wiedzy i schematom czarowzorów, geometra jest w stanie czasowo zanegować magię run, glifów, pieczęci i symboli. Wykonuje test poziomu i jeśli mu się powiedzie, na czas koncentracji, może ominąć pułapkę (dzięki utrzymaniu koncentracji dość długo jest szansa, że inne istoty będą w stanie ominąć zagrożony obszar). Geometra musi widzieć symbol, by móc go ominąć.

Poziom 5

Potężny Czarowzór (Powerful Spellglyph) - Dzięki manipulacjom liniami schematów i diagramów czarów geometra jest w stanie sprawić, że zaklęcia rzucane przez czarowzory będą potężniejsze. Dodaje +1 do poziomu czarującego przy takich zabiegach.

Większy Glif Strzeżenia (Greater Glyph of Warding) - Jako dowód niesamowitej wiedzy i w rezultacie niezwykłych badań geometra jest w stanie poznać potężniejszą wersję glifu strzeżenia. Zapisuje i rzuca zaklęcie jako element szóstego kręgu.

Tabela

Poziom PWW Wytrzymałość Refleks Wola Zdolności Czary na dzień/Znane czary
1 +0 +0 +0 +2 Glif strzeżenia, Czarowzór +1 do obecnej klasy arkanicznej przygotowującej zaklęcia
2 +1 +0 +0 +3 Księga Geometrii +1 do obecnej klasy arkanicznej przygotowującej zaklęcia
3 +1 +1 +1 +3 Dostrzeganie Pieczęci +1 do obecnej klasy arkanicznej przygotowującej zaklęcia
4 +2 +1 +1 +4 Ominięcie Pieczęci +1 do obecnej klasy arkanicznej przygotowującej zaklęcia
5 +2 +1 +1 +4 Potężny Czarowzór, Większy Glif Strzeżenia +1 do obecnej klasy arkanicznej przygotowującej zaklęcia