Ekspedycje na Northrend

Z Wiki_RH
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rozpoczął się ruch na północny kontynent. Siły ludzi, krasnoludów, orków, nocnych elfów oraz opuszczonych. Pierwsze starcia oraz bitwy.

Po stronie Ludzi

Ludzie pod przywództwem Lorda Bolvara wyruszają do Twierdzy Valiance gdzie natykają się na opór ze strony Kalvadirów, morskich Vrykuli. Dochodzi początkowo do licznych konfliktów o władze pomiędzy oficerami, które tylko pogarszają początkowe porażki. Jednakże te w końcu ulegają coraz intensywniejszemu zażegnaniu i ekspedycja rusza pełną parą. Do ważniejszych osiągnięć Ekspedycji należą póki co:

 • Wysłanie patrolu daleko na północny wschód, który poprowadził Komtur Zakonu Rycerzy Srebrnej Ręki i Generał Ekspedycji, Keythian Semua. W wyniku czego mimo zostawienia swego dowódcy w końcowej fazie w rękach przyjaźnie nastawionych Taunka, ten wraca do Valiance bez strat. Po czym kilka dni później, wraca i sam Generał Keythian przynosząc pomyślne wieści na temat swojego pobytu w obozie taureno-podobnych istot.
 • Wysłanie patrolu pod przywództwem Oficera Caine'a na północ w stronę przesmyku prowadzącego do Basenu Sholazar. Zakończony po napotkaniu nieprzyjaźnie nastawionych sił Hordy, powrotem bez strat do twierdzy Valiance.
 • Ofensywa na Wyspę Riplash, dowodzona przez Oficera Valtherona. Mimo wielu strat w ludziach oraz kilku okrętach, zakończona sukcesem, gdy po krwawym szturmie na świątynie Kvaldirów, siły przymierza wraz z napotkaną tam nieoczekiwanie grupą magów, oczyściły resztę wyspy z nieoczekiwanie odkrytych tam sił Nag.
 • Utworzenie obozu dla zarażonych plagą, przed twierdzą Valiance, po wybuchu jej epidemii na terenie osady Farshire. W wyniku czego ta doszczętnie spłonęła, a sam obóz został wkrótce zrównany z ziemią przez artylerię pod dowództwem kapral Oro`ai, na mocy rozkaz samego Bolvara Fordragona. Po czym doszło do oblężenia Valiance przez siły plagi, pod dowództwem Generała Arkathesa oraz niebywałego rozkazu Oficera Valtherona na mocy którego, wrota do twierdzy zostały w pewnym momencie zamknięte, a pozostałe na jej zewnątrz siły plagi oraz przymierza, ostrzelane z dział na murach przez co zginęło kilka set żołnierzy Stormwind uznanych przez dowódcę za dezerterów. Po odparciu pierwszej fali nieumarłych, dochodzi do uwięzienia porucznika z rozkazu Generała Morana i przejęcia przez niego dowodzenia podczas kolejnej fali nieumarłych, tym razem nerubian, otaczających nieoczekiwanie twierdzę systemem tuneli.

Po stronie Krasnoludów

Krasnoludy pod przywództwem Generała Morana wyruszają do osady Valgarde, gdzie od razu napotykają napór ze strony Vrykuli. Rozpoczyna się defensywa, następnie próby zwiadowcze na okoliczne tereny. Krasnoludy docierają do porzuconych wykopalisk, gdzie napotykają się na gigantyczną statuetkę krasnoludzkiego giganta bądź tytana. Oficerowie przeprowadzają plan oblężenia, zaś w otoczce całego konfliktu zostają schwytani jedni z najważniejszych członków wyprawy. Wyrusza oddział na czele którego stoi Generał Moran, mający odbić jeńców. W katakumbach Utgarde na ringu odbywają się walki trzech najpotężniejszych wojowników Vrykuli przeciw po kolei każdemu bohaterowi. Ostatecznie na podium zostaje trójka przeciw potężnej Val'Kyr, gdzie ginie w boju krasnolud Baron Gehn. Monstrum zostaje pokonane przez Morana, zaś ekspedycja zyskuje wolność.

Po stronie Ofensywy Warsong

Orkowie pod przywództwem Garrosha Hellscream’a, Nadzorcy Saurfanga oraz generałów Torgrela Blackwolfa i Moogula Darkstone'a docierają do wybrzeży Borean gdzie umacniają pozycję i wysyłają peonów do budowy twierdzy dalej, na lądzie. W międzyczasie toczą walkę z Kvaldirami, którzy zostają odparci z Przyczółku Garrosha. Po wybudowaniu Twierdzy Wojennej Pieśni Horda umacnia swoją pozycję na Tundrze.

 • Nawiązują sojusz z tubylcami, morskimi myśliwymi Tuskarrami oraz dawno zaginionymi kuzynami Shu'halo, tajemniczymi Taunka.
 • Niedługo później Twierdza zostaje oblężona przez nieumarłych Nerub, którzy wydostają się z tuneli, do których dokopali się nieostrożni peoni. Po długiej i ciężkiej walce nieumarli zostają odparci, a wejścia do tuneli wysadzone przez goblińskich saperów.
 • Po ataku Kvaldirów na osadę Tuskarrów, Kaskala, Horda rusza z odsieczą, niszcząc sporą część sił okupantów ostrzałem z burzycieli, zaś resztę wyrzynając bez litości, rozdzielając równo należne wrogom Hordy i jej sprzymierzeńców ciosy. Ostatecznie tuskarrzy przenoszą się do Unu'pe.
 • Na północy zostaje wybudowany posterunek Bor'gorok, tuż przy przejściu do tajemniczej dżungli w Niecce Sholazar. Po jakimś czasie zostaje wydany zakaz przepuszczania kogokolwiek na tamte tereny, powodem jest ponoć jakieś niewyobrażalnie niebezpieczeństwo.
 • Następuje małe przetasowanie w dowództwie oraz osobiste reprymendy. Moogul rezygnuje ze stanowiska, a Torgrel ucieka w dzikie ostepy tundry. Nowymi generałami zostają mianowani Yajimba i Madhuz, od teraz to na ich barkach spoczywa obowiązek dowodzenia wojskami w bitwie
 • W pobliżu Bor'gorok wybucha konflikt między Hordą, a Magnataurami i towarzyszącymi im Snoboldami. Siły Hordy wkraczają do Magmoth i pacyfikują kolejnego wroga, w jaskiniach nie pozostaje ani jeden żywy Magnataur
 • Taunka'le, wioska zamieszkała przez sojuszników Hordy zostaje zaatakowana i zajęta przez podstępne siły Plagi. Wódz Garrosh łączy swoje siły, nie bez oporów, z Bolvarem Fordragonem i połączone siły Hordy i Przymierza, wspierane przez Rycerzy Hebanowego Ostrza odbijają teren pozostały po wiosce.
 • Niedługo później siły Hordy i Przymierza przypuszczają atak na En'kilah, świątynne miasto, które było obozem militarnym Plagi. Dzięki niezachwianej współpracy i odłożeniu wzajemnej niechęci, czy nawet nienawiści na dalszy plan udaje się wybić niemal do nogi nieumarłych, a Horda wraca do twierdzy Wojennej Pieśni by świętować zwycięstwo. Na terenie przy wiosce Taunka'le zaczyna powstawać nowy obóz, a sama wioska zostaje zrównana z ziemią i wypalona.
 • Ofensywa i Gwardia Kor'Kron przeprowadzają się na teren Dragonblight zamieszkując na terenie twierdzy znanej jako Młot Agmara. Z miejsca rozpoczynają się zwiady i rozpoznania terenu, podczas jednego z których to spore połacie terenu zostają oczyszczone z chorych i oszalałych zwierząt.
 • Nieumarli Nerubianie napadają na karawanę Ofensywy zdążającą do obozu Taunka - Westwind. Ofensywa rusza na odsiecz i po długiej i wyczerpującej walce z wrogiem ostatecznie odbija skradzione skrzynie, które zostają przekazane Taunka. Rasa ta zaczyna się przenosić na tereny należące bezpośrednio do Hordy i zbroić, a także formowac oddziały.

Po stronie Nocnych Elfów

Nocne Elfy docierają na północ rozpoczynając nowo powstały konflikt.

Po stronie Opuszczonych

Opuszczeni połączeni pod sztandarem Dłoni Zemsty jako pierwsi zakładają stała bazę wypadową na wschodnim wybrzeżu Wyjącego Fiordu - Przyczółek Zemsty. Pod przywództwem Wielkiego Aptekarza Putressa oraz Kapitan Aetkins szybko zdobywają coraz dalsze tereny.

 • Rodzi się ostry konflikt pomiędzy rasą Opuszczonych, a rdzennymi mieszkańcami tej krainy, olbrzymimi Vrykulami. Pierwszego dnia inwazji Przyczółek Zemsty zostaje zaatakowany, atakiem przewodzi Ingvar Pustoszyciel.
 • Totem Krwawego Kopyta oferuje swoją pomoc w poznawaniu lokalnej fauny i flory. Pomagają również nawiązać kontakt z kuzynami Taurenów - plemieniem Taunka. Niewielka nić współpracy zostaje nawiązana, pomimo nieufności Taunki do Opuszczonych.
 • Przez nieostrożne zachowania Aptekarzy Przylądek Zemsty zostaje zaatakowany przez jak dotąd nie ujawniających się mieszkańców Wyjącego Fiordu - Runicznych Krasnoludów. Atak udaje się odeprzeć, straty po stronie Opuszczonych są niewielkie. Parę dni później zostaje wysłana delegacja dyplomatyczne. Misja kończy się fiaskiem, Opuszczeni masakrują swoich wrogów. Od tamtej pory nie było żadnych aktów agresji.
 • Opuszczeni ruszają w głąb lądu - poznają lepiej teren, kończą badania nad Nową Plagą, zostaje założona kolejna placówka - Nowy Agamand - która pełni rolę ośrodka badawczego nad nową bronią Opuszczonych.
 • Siły Dłoni Zemsty atakują Twierdzę Utgarde. Celem ataku są przywódcy Vrykuli. Podczas potyczki ginie Ingvar - ten który odpowiedzialny był za atak pierwszego dnia ekspansji.
 • Opuszczeni atakują Gjalerbron i odnoszą miażdżące zwycięstwo. Siły dowodzone przez Wielkiego Aptekarza Putressa i Kapitan Aetkins niszczą doszczętnie obecną tam Plagą jak i wszystkich Vryluli. Zostaje zabita Królowa Angerboda. Opuszczeni kontynuują swój marsz na północny-zachód i zakładają nowy przyczółek w Dragonblight - Venomspite.