Ekspedycja Ludzi

Z Wiki_RH
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wstęp

Ekspedycja Ludzi na Kalimdor - to potężna siła, uformowana pod sztandarem przywódczym Lady Jainy Proudmoore, która w czasie III Wojny, a dokładnie w jej okresie, usytuowanym jeszcze przed powrotem Arthasa z Northrend, wyruszyła na zachód, by tam zgodnie z proroctwem Medivha, szukać ocalenia przed zagładą niesioną ze strony nadchodzącego, Płonącego Legionu.

Jej siły składały się głównie z żołnierzy Kul Tiras, jako że córka Wielkiego Admirała, zabrała ze sobą na zachód połowę sił najpotężniejszej floty Przymierza. W tym elitarny korpus, którego członkowie do dziś pełnią funkcję przybocznych gwardzistów arcymagini. Drugą sporą grupą do niej przynależną, byli z kolei Lordaerończycy, którzy wsparli jej szeregi sporą liczbą uchodźców oraz zbrojnych. Stromgarde i Gilneas, które już nie było od dawna w sojuszu z resztą królestw, także nie pozostały obojętne na jej wołanie. Nie można też zapomnieć o przedstawicielach innych ras, takich jak krasnoludy, z klanów zarówno Miedziobrodych jak i Wildhammer, wysokie elfy czy też gnomy, które mimo nazwy Ekspedycji także czynnie ją wspierały, zarówno magią, siłami złożonymi z gryfich jeźdźców do których ludzie nie należeli, jak i niebagatelnymi technologicznie, maszynami. Wiadomo również, że wraz z Ekspedycją na zachód udała się niewielka grupa paladynów należących jeszcze do pierwotnego, Zakonu Rycerzy Srebrnej Reki.

Dzieje w Skrócie

Gdy Ekspedycja Ludzi przebyła w końcu Ocean dzielący oba kontynenty i wylądowała na ziemiach Kalimdoru, Płonący Legion już dawno rozpoczął inwazję na Lordaeron i jego okoliczne ziemie. Siły Jainy nie miały jednak zamiaru czekać, aż ten pofatyguje się i do nich. I poprzez wskazówki udzielane przez Medivha, arcymagini. Zaczęły się kierować wgłąb kontynentu w celu odszukania tajemniczego proroka. Po drodze stawiając pomniejsze placówki i pokonując teren Pustkowi, których natywna ludność nie stanowiła większej przeszkody dla ich dalszych działań. A przynajmniej było tak, aż do chwili gdy dotarły do gór Kamiennego Pazura, gdzie ich placówki graniczące z Pustkowiami zaczęły być atakowane przez orków z klanu Wojennej Pieśni pod przywództwem samego Groma Hellscrema. Co prędko zaowocowało serią bitw z siłami Hordy, która wkrótce w pełni dołączyła do uprzednio wymienionych. Podczas których Ekspedycja starała się jak mogła by powstrzymać najeźdźców przed dotarciem do szczytu kamiennego pazura, gdzie znajdowała się siedziba proroka. W końcowym podsumowaniu jednak, nie udało się jej tego uczynić i orkowie przedostali się do jego wnętrza. Gdzie doszło do spotkania między przybocznymi Thralla oraz samej Jainy o mały włos nie zakończonego krwawym rozrachunkiem. Czemu zapobiegło nagłe pojawienie się tajemniczego proroka i przekonanie przez jego osobę obu przywódców do zawarcia sojuszu w celu powstrzymania Płonącego Legionu.

Sam sojusz pomiędzy Ekspedycją Ludzi i Hordą mimo niezadowolenia wielu przedstawicieli obu frakcji, ruszył dalej na północ kontynentu, kierując się w stronę góry Hyjal. Tocząc po drodze boje zarówno z Nocnymi Elfami, które uznawały oba przedstawicielstwa za najeźdźców, jak i w późniejszym czasie z siłami Płonącego Legionu pod wodzą Archimonde'a, które pojawiły się w końcu na Kalimdorze. Aż do chwili zawarcia sojuszu z kaldorei i sławetnej bitwy o górę Hyjal, podczas której porozumienie trzech sił zdołało powstrzymać Płonący Legion i zgładzić Archimonde'a. Ratując świat Azeroth, jak przewidywał Medivh.

Co się z nią stało?

Po bitwie o górę Hyjal i przegranej Legionu. Ekspedycja Ludzi została rozwiązana, a jej członkowie uformowali pod wodzą swojej dawnej przywódczyni królestwo Theramore. Za którego obszar obrali teren bagien Dustwallow oraz cześć zajętych wcześniej ziem na obszarze pustkowi. Nie wiadomo jednak co stało się z siłami z Gilneas, które przydzielił Ekspedycji Lord Darius Crowley. Prawdopodobnie po bitwie o Hyjal wróciły do swojej podzielonej ojczyzny, ale to tylko spekulacje. Tak samo jak nie wiadomo co stało się z pozostałościami sił Stromgarde. Ta zaś część krasnoludów i gnomów, która po bitwie zdecydowała się nie pozostawać w Theramore, założyła przy wykopaliskach na Pustkowiach twierdzę Bael Modan (khaz. Czerwona Góra), która w czasach dzisiejszych, z populacją ponad 800, jest największa twierdzą Przymierza w tamtym regionie.