Dark Ranger

Z Wiki_RH
Skocz do: nawigacja, szukaj
Warcraftrpg-logo-small.jpg
Horde's Player Guide
s. 41
Mroczna Łowczyni

Co? Kto? Jak? Skąd?

Kim są Mroczni Łowcy?

W zależności od punktu widzenia... albo cieniami samych siebie albo też kolejnym krokiem na drodze do doskonałości w sztuce tropienia i zabijania swojej szeroko pojętej zwierzyny... Kolejnym, o ile nie finalnym. Cisi i niewidzialni, uprawiają sztuki cienia, zamiast wiązać się z naturą i korzystać z jej pomocy. Niczego nieświadomych wrogów są w stanie uśmiercić jedną strzałą, korzystając z technik, jakie w Quel'Thalas pielęgnowano przez całe milenia... Najprościej mówiąc, Mroczni Łowcy to nieumarli, którzy za życia parali się profesją Elfiego Łowcy - mistrzowie tropienia i posługiwania się łukiem, zarówno na wielkie dystanse, jak i w walce wręcz. Zmiana w ich naturze przekłada się na nieco inne umiejętności, szkołę magii, jakiej używają, a także, w wielkim stopniu na ich postrzeganie oraz filozofię.

Można ich spotkać tylko i wyłącznie w szeregach Opuszczonych, jako wiernych poddanych Królowej Sylvanas Windrunner. Swoją, często wielowiekową wiedzę i doświadczenie wykorzystują w parze z czarami nekromantycznymi, manipulując esencjami życia i śmierci, rzucając klątwy i przejmując kontrolę nad umysłami wrogów. Pełnią rolę łowczych oraz gwardzistów w armii Opuszczonych, przez jednych postrzegani jako niezbędna jej część, przez innych jako wykrzywione przez swój stan relikty dawnych czasów, które nie potrafią odnaleźć się w swojej obecnej formie. Skryci w cieniu, milczący, nieomal niewidzialni zabójcy są wręcz ślepo wierni swojej Królowej.

Lady Sylvanas Windrunner - pierwsza Mroczna Łowczyni w historii

Skąd się wzięli?

Gdy Arthas Menethil zgładził Generał-Łowczą Sylvanas Windrunner podczas inwazji Plagi na Quel'Thalas, wyrwał jej ducha z elfiego ciała, bluźnierczą siłą, zmuszając dumną quel'dorei do służenia mu jako upiór - banshee. Z czasem udało jej się odzyskać cielesną formę... Wtedy to przyszedł moment, w którym zrozumiała iż połączenie, jakie miała z naturą zostało bezpowrotnie zniszczone, a ona sama jest stworzeniem jej przeciwnym. Zwróciła się ku sztukom bliższym jej obecnej formie - nekromancji, dostosowując wszystko to, co definiowało ją jako Łowczynię, do stanu nieumarłego.

W miarę, jak Król Licz stopniowo tracił na swojej sile, więcej nieumarłych odzyskiwało świadomość, jednocząc się pod sztandarem Sylvanas. Elfi Łowcy spośród nich, równie zdezorientowani co ich pani, kształcili się pod jej czujnym okiem w sztukach cienia i nekromancji. Jako że nieumarłe elfy stworzyły dość hermetyczny krąg, bardzo rzadkie są przypadki dopuszczania do kasty Mrocznych Łowców nieumarłych pochodzenia innego niźli elfie.

Jak stać się Mrocznym Łowcą?

Mroczni Łowcy, o ile nie byli za życia Elfimi Łowcami, rekrutują się najczęściej spośród nieumarłych Zwiadowców bądź Łotrzyków, ewentualnie lekkozbrojnych Wojowników. Kandydat powinien potrafić tropić i wiedzieć, jak cicho się poruszać, skradać. Powinien być także obeznany z technikami radzenia sobie w dziczy, potrafić strzelać z łuku, chociażby na krótkie dystanse i cóż, być Opuszczonym, idealnie elfem za życia. Istotne jest oczywiście znalezienie właściwego nauczyciela, który zechce podzielić się z aspirującym Mrocznym Łowcą swoimi sekretami. Niekiedy Mroczne Łowczynie są także Banshee, co czyni z nich jeszcze bardziej przerażające przeciwniczki, nie jest to jednakże regułą.

Jeśli zaś sprawa tyczy się Elfiego Łowcy, który miał już doświadczenie w swoim fachu, to powracając do egzystencji jako nieumarły, doznaje on wielkiego szoku. Nie jest już w stanie rzucać bazujących na mocy natury zaklęć, traci także umiejętność sprawnego poruszania się przez trudny teren. Jeśli decyduje się zaakceptować nowy stan rzeczy, pod okiem nauczyciela musi opanować sztuki cienia i nekromancji, niwecząc tym samym wszystko, czego nauczył się i co kultywował za życia. Do tego dochodzi obowiązkowa nauka cichego poruszania się, chociażby w stopniu podstawowym. Kandydat, który dotrwa do tego punktu, musi poddać się długiej próbie, podczas której wyrzeka się wszystkiego, co wiedział jako elf i wstępuje bezkompromisowo na ścieżkę Opuszczonego. Wtedy, przy uzyskaniu kolejnego poziomu klasy, wszystkie poziomy Elfiego Łowcy zamieniają się w poziomy Mrocznego Łowcy.

Dostępna broń i zbroja

Elfi Łowcy mogą z powodzeniem używać każdego rodzaju broni prostej (simple) oraz żołnierskiej (martial). Są także w stanie używać strzał jako broni białej. Nie ma to jak wepchnąć wrogowi pocisk w oko, gdy zbliży się na niebezpiecznie bliską odległość!

W kwestii zbroi, Łowcy mogą używać lekkiej bądź średniej zbroi. Aby móc jednak w pełni korzystać ze zdolności klasowych, polecane jest noszenie co najwyżej lekkiej zbroi, czy też po prostu stroju podróżnego.

Co to znaczy być Mrocznym Łowcą?

Za życia prowadziła ich w boju, teraz, gdy powrócili do egzystencji jako Opuszczeni, Królowa Sylvanas Windrunner jest dla Mrocznych Łowców wzorem i definicją samą w sobie, matką, siostrą, towarzyszką broni i oczywiście Królową. Ona pierwsza przeszła mękę wydarcia duszy z ciała, pierwsza zrozumiała, iż życie i natura już na zawsze pozostaną jej obce, mimo iż to życia i natury w Quel'Thalas broniła całe stulecia.

Wielu Elfich Łowców wyznaje podobne poglądy co druidzi, ich magia bowiem opiera się na tych samych zasadach, co moc używana przez thalassiańskich mago-druidów, opiekunów i konserwatorów lasów. Stan nieumarły brutalnie pozbawia Łowcę możliwości kontynuowania tej praktyki, pozostawiając w jego świadomości zionącą otchłań. Wielu Łowców decyduje się z tego powodu na podążanie ścieżką filozofii Zapomnianego Cienia, podobnie jak inni Opuszczeni. Z racji korzystania z negatywnej energii do leczenia swoich ran oraz zaklęć nekromantycznych w walce, wydaje się to logicznym wyborem. Paradoksalnie, Lady Sylvanas nie jest zdecydowaną orędowniczką Zapomnianego Cienia, co nie przeszkadza niektórym Łowcom jej zgłębiać, mimo upatrywania w Królowej wzoru absolutnego.

Mroczna Łowczyni, Loralen

Gdyby porównywać ze sobą społeczność farstriderów, kal'doreiskich sentinelek oraz Mrocznych Łowców, śmiało można stwierdzić, iż to ostatnia grupa jest najbardziej zamknięta i odizolowana od reszty swoich pobratymców. Pośród Opuszczonych, którzy są niewielką i stosunkowo nielubianą przez inne rasy grupą, Mroczni Łowcy stanowią swoistą, marginalną wręcz mniejszość. Na takie ich postrzeganie wpływa przede wszystkim ostrożność, wręcz niechęć do dzielenia się z kimkolwiek, kto nie był Łowcą, swoimi umiejętnościami i tajemnicami.

Społeczność Mrocznych Łowców z znacznej większości tworzą kobiety. Wyjątkiem może być | Nathanos Blightcaller, Czempion Królowej Banshee, choć stanowi on ewenement sam w sobie, gdyż za życia był człowiekiem, którego dopuszczono do poznania sekretów Elfich Łowców.

***

Z perspektywy czasu, mogę stwierdzić, iż Mroczne Łowczynie, a przynajmniej te, które dane mi było poznać, można podzielić na dwie grupy. Te, które są pozbawione jakichkolwiek odruchów pamiętanych z życia, lakoniczne, skryte w cieniu machiny do zabijania. One najczęściej wolą zapomnieć, kim były, jak żyły i kontynuować egzystencję tylko po to, by służyć.

Druga grupa, to Mroczne Łowczynie, które są pewne swoich umiejętności i pogodzone z losem. Niedostępne wcześniej zaklęcia i możliwości skutecznie zastąpiły u nich więź z naturą i czerpaną z niej magię. I nawet jeśli zabrano im, wszystko to, co było oznaką życia, to jestem pewna, iż instynktu drapieżnika się nie pozbyły. Począwszy od specyficznego, zdystansowanego poczucia humoru, przez sposób, w jaki się poruszają - podobne raczej do dumnych, czarnych panter niż większości Opuszczonych zbrojnych - widać w nich przekonanie o swojej wyższości względem pozostałych. Nie dziwi zatem fakt, iż Lady Windrunner często obsadza stanowiska oficerskie Mrocznymi Łowczyniami. Zna je doskonale, jako przyjaciółki czy podwładne z czasów, gdy broniła Quel'Thalas, wie, na co je stać i wie, że może im ufać. Stanowią dość osobliwą grupę, tytułując się między sobą "siostrami". Widziałam jak walczą i bezlitośnie wydzierają resztki rozsądku z umysłów swoich wrogów. Jeśli są banshee, utrata ciała nie zatrzyma ich przed zdobyciem następnego i dostosowaniem go do siebie. Czerpią pewien rodzaj niepokojącej satysfakcji z wypierania dusz i wchodzenia w ciała młodych, żywych farstriderek, gdzie umieszczają swoje nieumarłe jaźnie.

Nawet mimo pewności siebie i drapieżnego zachowania, które akcentuje krwiście rubinowy poblask ich oczu, można ryzykować teorię, iż Mroczne Łowczynie są po prostu szalone. Ich umysły są zatrute wspomnieniem rozdzierającego bólu transformacji, a główną motywacją do kontynuowania ich egzystencji jest wręcz patologiczna żądza zemsty na Arthasie, za to, czym je uczynił. Przejawia się to tendencjami do agresywnego, niestabilnego zachowania, niekiedy kłopotliwym zdystansowaniem do rzeczywistości, co objawia się mówieniem zagadkami, używaniem kodów, które zrozumiałe są tylko w umyśle danej Łowczyni, bądź w ich ścisłym gronie. Z całą pewnością, są śmiertelnie niebezpieczne, i nawet walcząc po ich stronie, należy zachować czujność, jak pośród stada drapieżników.

Zdarza się także, ich poprzez Echo Życia (co zostało mi wytłumaczone jako podświadome sięganie do zachowań i odruchów, jakie dana osoba przejawiała za życia), Mroczne Łowczynie jawią się jako kobiety silne, zdecydowane, nierzadko charyzmatyczne. Potrafią wzbudzić zaufanie, zbudować relacje w grupie, jak i poza nią. Być może dzieje się tak z powodu ich oczywistego podobieństwa do samej Lady Windrunner. Któż inny potrafił by zaprowadzić Opuszczonych do boju lepiej, niż istota, która utożsamia się z Królową najbardziej? - z dziennika Antariel Idahlii Zanarath, Elfiej Łowczyni

Umiejętności klasowe

Kunszt Łuczniczy

Na pierwszym poziomie, Mroczny Łowca otrzymuje bonusowy atut 'Szybki Strzał' (co przekłada się na dwa strzały w turze, jeśli GM pozwoli). Na poziomie szóstym otrzymuje Wielostrzał, czyli wystrzelenie aż do 3 strzał jednocześnie, na poziomie dziesiątym Łowca otrzymuje atut Ulepszonego Strzału Precyzyjnego, czyli możliwości zignorowania częściowej osłony, jaką daje na przykład, stanięcie w krzakach czy przy drzewie. Jeśli jakakolwiek część ciała jest odsłonięta, znaczy to, że Łowca jest w stanie w nią trafić. I trafi.

Zwiększony zasięg

Począwszy od pierwszego poziomu, Mroczni Łowcy stopniowo są w stanie zwiększać dystans skutecznego strzału (zarówno z kusz jak i z łuków). Dzieje się to ze względu na...

Wyostrzone zmysły

... które to u Mrocznych Łowców stają się jeszcze bardziej czułe, niż i tak już wrażliwe zmysły Elfów. Przekłada się to na doskonały słuch i wzrok, stan stałej czujności. Łowca preferuje ciszę i możliwość nasłuchiwania, obserwacji. Skryty w cieniu, milczący zabójca nie popełni błędu, jego nieumarła dłoń nie zadrży, gdy oczy wychwycą cel. Wtedy wymierzy, by oddać...

Strzał w plecy

Mroczni Łowcy są skuteczni, nie muszą zwracać uwagi na nieistotne koncepcje, takie jak honor w walce, czy też zasady. To zostawiają żywym, zwłaszcza paladynom, którzy przed każdą walką muszą palnąć obowiązkową mowę o cnocie i dziewicach. Łucznicy Sylvanas upodobali sobie ową technikę uśmiercania i doprowadzili ją do perfekcji. Tak posłana strzała, jeśli nie zabije, to dostanie się nawet pomiędzy zbroję w taki sposób, by boleśnie uszkodzić ciało przeciwnika. Na poziomie 3, 5, 7 i 9 technika ta zadaje stopniowo coraz większe obrażenia.

W-cienio-stopienie

Na drugim poziomie, Mroczny Łowca ujarzmia sztukę wtapiania się w okoliczne cienie... Czy to ciemny korytarz, słabo oświetlony pokój, czy po prostu las skryty całunem nocy - Mrocznego Łowcę, o ile pozostaje nieruchomy, o wiele trudniej jest zauważyć, zwłaszcza będąc nieświadomym jego obecności. Jeśli dodamy do tego fakt, iż jako nieumarli nie męczą się i są w stanie trzymać napięty łuk długo, w oczekiwaniu na ofiarę, subtelny ruch, jakim jest puszczenie cięciwy w wielu wypadkach będzie ostatnim odgłosem w życiu ich ofiary.

BARDZO Ostre Strzały

Na czwartym poziomie, wszelkie strzały czy bełty wystrzelone przez Elfiego Łowcę stanowią poważne zagrożenie dla każdego wroga. Łowca wie, jak skierować broń, by strzała raziła przeciwnika dotkliwie, wdzierała się w ciało pod kątem, pod którym wyrwie jak najwięcej mięsa, czy też rozerwie wewnętrzny organ. Mroczni Łowcy, jak już wspominano, stawiają na skuteczność.

Szybkie Tropienie

Elfi Łowca piątego poziomu i wyższych, jest w stanie tropić, poruszając się normalną szybkością, zamiast ślęczeć przy ziemi z nosem i podążać za śladami w tempie kodo ze złamaną nogą. Jeśli Mroczny Łowca tropi kogoś rannego, jest szansa, iż bardzo szybko dogoni tą osobę, właśnie ze względu na przewagę w szybkości poruszania się. Biada grupce marauderów Szkarłatnej Krucjaty, którzy ranni przedzierają się przez knieje, łudząc się, iż zdążą uciec. Nie zdążą.

Walka Wręcz Łukiem

Wstępując na szósty poziom wtajemniczenia, Mroczny Łowca poznaje sztukę korzystania z łuku w walce wręcz, bez ryzyka zniszczenia owego łuku. Długi łuk traktowany jest wtedy jak kostur, krótki jak pałka. W sytuacji zmniejszenia dystansu, Elfi Łowca może użyć broni dystansowej by podciąć, odepchnąć albo po prostu zdzielić przeciwnika przez łeb na tyle boleśnie, by ten odstąpił, czy też w sytuacji preferowanej, padł. Przeciwnicy widzą Łowcę z wyciągniętym łukiem i schowaną bronią białą często przyotowują się do obrony przed nadchodzącym strzałem, tak więc owa technika może być wykorzystywana również jako element zaskoczenia w walce. W razie kłopotów w walce samym łukiem, można zastosować jeszcze jedną z mniej finezyjnych technik - strzałą w dłoni w oko / gardło, serce.

Przewidywanie

Doświadczeni Mroczni Łowcy, którzy osiągnęli ósmy poziom, to prawdziwi mistrzowie 'czytania' wroga. Skoncentrowani są na przeciwniku tak mocno, korzystając z całego zestawu swoich czułych zmysłów, iż są w stanie wyczuć intencje wroga i błyskawicznie zareagować na wyprowadzany cios, uniknąć go, sparować, czy też widząc lukę w obronie, wyprowadzić swój. Póki Łowca koncentruje się na jednym przeciwniku w danej rundzie, ów antagonista nie jest go w stanie w żaden sposób zaskoczyć ani wykonać ataku z zaskoczenia tak, by Mroczny Łowca się tego nie domyślił.

Ukrywanie na Widoku

Mroczny Łowca 9-tego poziomu i wyższych jest w stanie ukryć się nawet będąc obserwowanym, o ile jest w odległości nie większej niż 3 metry od jakiejkolwiek formy ocienienia. Nie musi nawet silić się na schowanie za czymś, może po prostu rozpłynąć się w półmroku. Z przyczyn oczywistych nie może się schować we własnym cieniu, rzecz jasna. Nawet jeśli ma bardzo rozległy i złowieszczo powiewający płaszcz.

Strzał się bać!

Łuk w dłoniach Mrocznego Łowcy na dziesiątym poziomie, to broń straszliwa, śmiercionośnie precyzyjna. Gdy Łowca oddaje z broni strzał, który przesądzi o losie przeciwnika, pocisk nie zatrzyma się w jego ciele, lecz przebije świeże zwłoki na wylot i poszybuje dalej, by razić kolejnego przeciwnika, o ile ten ustawił się mniej więcej w linii. Jeśli i ten przeciwnik zostanie śmiertelnie raniony, strzała pomknie dalej, chociaż dystans w jakim będzie stanowić zagrożenie z każdym trafionym przeciwnikiem zabiera jej impet i nieco spowalnia.

DR tabelka 1.JPG

Lista zaklęć Mrocznego Łowcy

Poziom pierwszy

 • Cause fear - wzbudzenie strachu
 • charm person - oczarowanie
 • cure light wounds - leczenie lekkich ran (jeśli intencją czarującego jest się uleczyć, zrobi to, tyle że negatywną energią, nawet jeśli to zaklęcie leczące)
 • doom - wywołanie uczucia przemożnego strachu u ofiary
 • inflict light wounds - zadanie lekkich ran
 • lesser shadow word pain - słowo cienia : ból
 • magic weapon - umagicznienie broni
 • shadowmeld - stopienie się z cieniami (dostęp do tego zaklęcia następuje szybciej niż do zdolności)
 • summon undead I. - przywołanie nieumarłego

Poziom drugi

 • Black arrow - czarna strzala - jesli trafienie takim pociskiem zabije przeciwnika, powraca on jako szkielet w sluzbie Mrocznego Lowcy (funkcjonuje jak summon undead)
 • cat’s grace - kocia gracja (+ do zręczności)
 • cure moderate wounds - leczenie średnich ran
 • darkness - otoczenie niewielkiego obszaru magiczną ciemnością
 • death knell - zabranie energii istocie umierajacej by wzmocnic swoje zaklecie
 • owl’s wisdom - mądrość sowy (+ do mądrości)
 • inflict moderate wounds - zadanie średnich ran
 • silence - strefa ciszy
 • summon undead II - przywołanie nieumarłego, stopien II

Poziom trzeci

 • Banshee’s curse - klątwa Banshee, obniża zdolność ataku celu
 • contagion - zaraża cel wybraną chorobą
 • cure serious wounds - leczenie poważnych ran
 • deeper darkness - podobnie jak darkness, z tym że obejmuje większy obszar i działa dłużej
 • inflict serious wounds - zadanie poważnych ran
 • poison - zatrucie
 • shadow word pain - słowo cienia : ból
 • suggestion - sugeruje celowi że ma zrobić coś, co nagle wydaje mu się logiczne
 • summon undead III - przywołanie nieumarłego, stopień III

Poziom czwarty

 • Bestow curse - rzucenie klątwy (3 efekty do wyboru, obniżenie zręczności, zdolności ataku bądź szansa na zaniechanie przez cel działania)
 • cure critical wounds - leczenie krytycznych ran
 • drain life - wysysanie życia
 • dominate person - dominacja nad osobą
 • freedom of movement - swobodne poruszanie się (odporność na zaklęcia utrudniające ruch)
 • inflict critical wounds - zadanie ran krytycznych
 • summon undead IV - przywołanie nieumarłego, stopień IV

Dokładniejsze opisy efektów zaklęć w Horde's Player Guide, bądź (większości) tu http://www.d20srd.org/indexes/spells.htm
DR tabelka 2.JPG

Znani Mroczni Łowcy na serwerze