Bitwa o Brewnall

Z Wiki_RH
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa o Brewnall
Brewnall.png
Czas: Luty roku 32
Miejsce: Brewnall, zachodnie Dun Morogh
Wynik: zniszczenie większości zabudowy Brewnall, ostateczne zwycięstwo wojsk Ironforge
Strony konfliktu
tumb Królestwo Ironforge tumb Lodowe Trolle
Dowódcy
Generał Hargrim Stonehand

Wielki Chorąży Thorvald Thunderer
Sierżant Dugnar Ognistobrody
Ghardim Gromobrody
Thibble Rechot
Prospektor Sylom

Nieznany z imienia wódz trolli
Siły
200 członków milicji, 20 weteranów. Po przybyciu posiłków dodatkowe kilkaset zawodowych żołnierzy. ~500 trolli, 3 katapulty
Straty
Wielki Chorąży Thorvald Thunderer
168 członków milicji, 10 weteranów
~450 trolli wraz z wodzem, 3 katapulty

Tło

Rok 2012 przyniósł wzmożoną aktywność Lodowych Trolli w Dun Morogh - wraz z wysyłaniem kolejnych oddziałów na Północ, granice Królestwa Ironforge stopniowo stawały się coraz mniej bezpieczne - co ci odwieczni wrogowie krasnoludów uznali za doskonałe okoliczności do ataku. W styczniu i lutym w górach Khaza rozegrały się dziesiątki mniejszych potyczek i starć. W końcu król Magni wysłał oddział specjalny złożony z członków Gwardii Khaz'Modan i sił sprzymierzonych by zbadał tę sprawę. Po jakimś czasie jego członkowie znaleźli się, na skutek szczęśliwego zrządzenia losu, (bądź niezwykle sprawnie działającego wywiadu) w miasteczku Brewnall w zachodnim Dun Morogh na chwilę przed tym, jak zostało zaatakowane przez armię trolli. Dokonano błyskawicznego powołania pod broń milicji miejskiej, utworzono prowizoryczne barykady i szańce a Thibble Rechot podłożył ładunki wybuchowe na trasie przemarszu wojsk trolli. Wysłano też posłańca z prośbą o wsparcie do Ironforge - był nim Dugnar Ognistobrody który za sprawą runicznej magii powrócił na miejsce z dwudziestką doświadczonych weteranów.

Przebieg

Te zaś zaatakowały z niespotykaną wśród swego rodzaju finezją rozpoczynając starcie od ostrzału prowadzonego za pomocą katapult. Ten zadał obrońcom spore straty, niszcząc przede wszystkim część budynków. Ostatecznie trollowe katapulty zostały zniszczone, zmuszając oblegających do bardziej bezpośredniego ataku. Milicja pod wodzą doświadczonych weteranów stawiała najeźdźcom dzielny opór, zabijając w czasie walk ponad połowę atakujących. Ostatecznie jednak prawa flanka obrońców została rozbita. Choć w ataku na nią padł wódz trolli, śmierć poniósł też Wielki Chorąży Thorvald Thunderer. Resztki obrońców wycofały się do karczmy, będącej ostatnim punktem obrony. W chwili, w której wydawało się już iż siły krasnoludów poniosą klęskę, przybyły posiłki z Ironforge, dosłownie wyżynając w pień większość pozostałych przy życiu trolli, resztę zaś zmuszając do ucieczki.

Finał i skutki

Choć strata doświadczonego weterana i bohatera jakim był Wielki Chorąży oraz niemal całej załogi Brewnall, była dotkliwym ciosem dla mieszkańców Khaz'Modan, straty trolli ponad dwukrotnie przewyższyły te odniesione przez krasnoludów. Klęska trolli pod Brewnall po pierwsze przyczyniła się do ich znacznego wykrwawienia, po drugie zaś pozbawiła je przywództwa i na długie miesiące zniechęciła do jakichkolwiek większych aktów agresji skierowanych przeciwko Ironforge. Brewnall zostało szybko odbudowane i ufortyfikowane by w przyszłości stanowić pewniejszy bastion przeciwko siłom wroga.