Bitwa na przełęczy Dun Algaz

Z Wiki_RH
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa na przełęczy Dun Algaz
Druga Wojna Trzech Młotów (Rebelia Khoghara)
BitwaDunAlgaz.jpg
Oddział Khoghara blokujący drogę na przełęczy
Czas: 22.10.2536 KR (36 rok)
Miejsce: Mokradła, przełęcz Dun Algaz
Wynik: Zwycięstwo Kyharstrasza
Strony konfliktu
Zwolennicy Anvilmara Przeciwnicy Anvilmara Kyharstrasz Wiarołomca
Dowódcy
Ghardim Gromobrody Khoghar Kyharstrasz
Siły
Oddział Gromobrodego Oddział Khoghara Kyharstrasz
Straty
Wielu rannych, poza tym zabici: Całkowite, poza Khogharem Brak

Przed bitwą

Niewiele osób wiedziało, w trakcie całej wyprawy, o prawdziwym przeznaczeniu misji organizowanej przez Ghardima Gromobrodego. Faktem jest jednak, że po tym, gdy na jakiś czas zniknęli na niebezpiecznych i dzikich wzgórzach na wschód od Mokradeł - pełnych orków i znacznie gorszych istot - wielu postawiło na nich krzyżyk. Pojawili się jednak, niedługo potem, znów wkraczając w granice targanego niepokojami państwa. Przeszli przez Mokradła, a co bystrzejsi mogli zauważyć, że towarzyszy im jeszcze jeden ciężkozbrojny krasnolud. Krasnolud, którego wcześniej z nimi nie było. Długobrodzi, którzy widzieli go w czasie tej przeprawy, przysięgali później, że Khazad ten był łudząco podobny do Wielkiego Króla Modimusa Anvilmara - władcy wszystkich krasnoludów - którego doskonale pamiętali z czasów pacholęcych.

Tymczasem sytuacja w królestwie stale się pogarszała - na porządku dziennym były morderstwa, kradzieże, rozboje czy zaginięcia. Straż, armia i Strażnicy Gór mieli coraz większy problem z egzekwowaniem postanowień ogłoszonego stanu wyjątkowego - tym bardziej, że i oni padali ofiarą ataków. Oczywistym dla każdego było, że sytuacja miała się z każdym dniem ku gorszemu - i że wojna domowa była nieunikniona...

Uczestnicy

Drużyna Gromobrodego
Blanka Steelynx Ghardim Gromobrody Gloirin Ognistoręki
Thangor Hammerhand Thourigg Lisa
Rhoan Verano Senka Firebelly Valdox Prexotran
Thargas Anvilmar Milton Kamiennonogi

Lojaliści

Gwardię Anvilmara stanowili ci sami bohaterowie, którzy zostali najpierw wysłani, aby go odnaleźć. Kolumną dowodzili Ghardim Gromobrody i Thangor Hammerhand. Mówią, że przed dotarciem na przełęcz odebrali w Gaju Zielonego Strażnika dar od Shan'do Nocnych Elfów: fiolki z wodą z Księżycowej Studni, która leczy każde rany.

Rebelia

Drużyna Khoghara
Thuloudram Bronzeforge† Angla Bronzeforge†
Hjatrum Hammersky† Gimnam Blackstout†
Dalthurn Greyore† Thelihriggs Ironroar†
Thorm Ashbrew† Golem (zniszczony)
Grupa Strażników Gór† Khoghar

W skład oddziału Khoghara wchodzili Khazadzi, którym z tych czy innych przyczyn nie na rękę był powrót Anvilmara na tron, chociaż ich sojusz może wydawać się nieco dziwny: przedstawiciele klanu Bronzeforge, znani kowale, liczyli na możliwość wywarcia zemsty na Dzikich Młotach i wzbogacenie się na działaniach wojennych. Dziki Młot, z kolei, z klanu Hammersky, chciał odegrać się na Miedziobrodych. Klan Ironroar jest niewiele znaczącym klanem Miedziobrodych inżynierów, którzy mieli nadzieję na to, że wyniesienie na tron Moiry zwiększy znaczenie rodu. Przedstawiciele klanu Mrocznego Żelaza: Greyore i Ashbrew chcieli pomścić krzywdy, jakich doznali ich pobratymcy ze strony reszty krasnoludów.

Czerwonołuski Lewiatan

Nie było to pierwsze pojawienie się Kyharstrasza Wiarołomcy na Mokradłach w ostatnim czasie. Szalony potwór - najwyraźniej wiedząc co dzieje się w państwie jego ulubionych zabawek - postanowił raz jeszcze zabawić się w boga i zagrać losem setek tysięcy istnień - jak pozbawiona duszy i uczuć bestia, którą przecież jest. Jego motywacje pozostają tajemnicą - któż jednak mógłby mu czegokolwiek zabronić?

Przebieg

Khoghar postanowił przygotować, wraz ze swymi podwładnymi, zasadzkę zaraz za pierwszym tunelem prowadzącym do przełęczy Dun Algaz. Gdy oddział Gromobrodego przekroczył jego próg, zatrzasnęły się nad nimi bramy. Początkowo kapitan Khoghar powołując się na swój autorytet jako oficera Gwardii i uznanego dowódcy Strażników Gór, próbował przekonać drużynę do oddania im Anvilmara pod opiekę - pod pozorem tego, że Mroczne Żelazo poluje na niego i chce pozbawić go życia, a jego celem jest wywołanie dywersji, która pozwoli bezpiecznie przetransportować go do Żelaznej Kuźni.

Informacje wskazujące na to, czemu mu nie uwierzono i dlaczego grupa Ghardima stawiła opór są niejasne. Większość twierdzi, że Gromobrody otrzymał uprzednio od senatu ostrzeżenie na temat zdrady Khoghara - i wiedział, że nie może mu ufać.

Już miała rozgorzeć walka, w trakcie której przyparci do muru, stojący na przeciwko czarnoksiężników i karabinów lojaliści być może postradali by życie u boku swego niedoszłego Wielkiego Króla, gdyby nie to, że pojawił się Kyharstrasz Wiarołomca. Zniszczył on doszczętnie oddział Khoghara, a potem zaatakował stojących zaraz pod nim popleczników Anvilmara. Trzymając tego ostatniego pod swoją wielką, szponiastą łapą miał wezwać Gromobrodego do oddania mu pokłonu i błagania o życie swojego władcy. Ten jednak tego nie zrobił, wiedziony zwyczajową, krasnoludzką dumą, która czasami przewyższa nawet poczucie obowiązku. Mimo tego, że Ghardim zignorował jego polecenie - szalony smok, wyraźnie rozbawiony, postanowił zniknąć. Khoghar zbiegł, a drużyna Gromobrodego zebrała swoich zabitych i rannych - i znalazła schronienie w górującej nad przełęczami twierdzy Dun Algaz.

Skutki

Wieści o bitwie rozeszły się po królestwie krasnoludów prędko - i nie pomogły napiętej sytuacji politycznej. Kolejny, bezkarny atak Kyharstrasza dowiódł - w oczach wielu - słabości państwa pozbawionego silnego przewodnictwa. W wyniku tej potyczki do szerszej publiki dotarły też informacje na temat potomka Anvilmara - zmierzającego ku Żelaznej Kuźni (mimo tego, że sam Thargas niemal postradał życie w wyniku tego incydentu). Wielu zareagowało na to radością, inni - niepokojem. Fakt, że przez długi czas pojawiały się sprzeczne wieści na temat zaangażowania i roli Khoghara także nie pomógł uspokoić nastrojów. Chociaż było to niewielkie starcie, mogło mieć diametralny wpływ na przyszłość Królestwa pod Górą, dlatego nikt nie odmawia mu miana bitwy - a wielu twierdzi, że jest to pierwsza bitwa Drugiej Wojny Trzech Młotów...

Wydarzenia powiązane

  • Sytuacja polityczna w królestwie Żelaznej Kuźni - LINK
  • Ogłoszenie stanu wojennego - LINK
  • Khoghar zbiera drużynę - LINK
  • List gończy wydany za Khogharem - LINK
  • Inne, powiązane z sytuacją wydarzenia - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11