Berserker

Z Wiki_RH
Skocz do: nawigacja, szukaj
Warcraftrpg-logo-small.jpg
Core Rulebook 2nd Edition
s. 97


Opis

Berserker to silny, dziki wojownik, który polega na brutalnej sile, szybkości i wściekłości. Podczas walki, najczęściej jak to możliwe stara wpadać się w szał, oddając mu się całkowicie. Wtedy działa jak w transie. Może wykorzystać go, do przebicia się przez szeregi wroga lub skupić się na walce z jedną osobą. Podczas furii berserker nie uważa na swoje bezpieczeństwo. Jego głównym zadaniem jest wybić jak najwięcej przeciwników. Swe własne życie stawia na drugim miejscu. Nie przerwie on nawet walki, gdy będzie wiedział, że dalsze działania przyniosą mu pewną śmierć.


Charakter i sposób bycia

Berserker jest doświadczonym wojownikiem, którego ulubionym zajęciem jest walka. To właśnie wychodzi mu najlepiej. Potrafi on całe dnie spędzać na trenowaniu i udoskonalaniu swego ciała. Jednak nie tylko siła, szybkość i gwałtowność są jego atutami. Przede wszystkim jest to szał bitewny, któremu to berserker całkowicie się poddaje podczas każdej walki. To sprawia, że jest niezwykle groźnym przeciwnikiem. Groźnym i szanowanym wśród innych. Taki też jest na co dzień. Pochopny, niepohamowany. Często nie potrafi zachować się nawet wtedy, kiedy trzeba. Nie lubi też, gdy ktoś mu rozkazuje. A jeżeli dojdzie do obrażania, to osoba która obraziła berserkera powinna uciekać... szybko. Jest to po prostu dziki, wolny duch. Ktoś, kto pragnie większej sławy i siły. Ktoś, kto po prostu kocha walczyć.


Walka

Jak już widać wyżej, największym atutem tego wojownika jest szał. Szał, który sprawia że berserker staje się prawdziwą maszyną do zabijania. Nieważne kto jest jego przeciwnikiem. Nieważne ilu. On i tak wybiegnie pierwszy, rwąc się do bitwy. Biegnie nieustraszony, wycinając sobie miejsce w szeregach wrogów. Nie zatrzymuje się nawet, jeżeli spotyka kogoś silniejszego (co jest oczywiście rzadkością). Jego furia jest tak silna, że nie zatrzyma się nawet wtedy, kiedy biegnie na pewną śmierć. Barbarzyńca nie przepuści okazji do walki. Nigdy jej nie unika, chyba że jest to walka niesprawiedliwa, która nie przyniesie mu honoru. Honoru, który dla każdego wojownika powinien być najważniejszy.


Uzbrojenie

Berserkerzy korzystają przede wszystkim z wielkich, dwuręcznych broni. Są jednak i tacy, którzy używają jednoręcznych, a nawet tarcz (z wyjątkiem tych wielkich). Ubierają się natomiast w lżejsze zbroje, które nie będą przeszkadzać im podczas walki. Chociaż to wszystko, to przede wszystkim kwestia gustu, bo jeżeli zbroja jest dobrze dopasowana, do dla takiego osiłka nie stanowi większego problemu.

Zdolności

Szał (Rage): W czasie każdej walki berserker może jeden raz wpaść w szał bitewny, który zwiększa jego siłę, oraz pozwala mu ignorować ból i strach. Na 1lvlu potrafi wpaść w niego 3 razy dziennie, a co każde 3lvle, kolejny raz. Jednak nigdy nie może poddać się furii więcej niż 6 razy dziennie.


Dzikość (Ferocity): Na 2lvlu i powyżej, berserker staje się tak wytrwałym wojownikiem, że walczy dalej nawet gdy jest umierający, bądź ciężko ranny. Nie przeszkadzają mu rany. Najważniejsze, by spowodować jak największe straty.


Lepszy Szał (Superior Rage): Od 6lvlu, furia berserkera staje się jeszcze silniejsza. Jeszcze bardziej wzmacnia siłę, szybkość i wytrzymałość wojownika.


Wieczny Szał (Undying Rage): Na 8lvlu, szał berserkera jest tak silny, że nawet po jego skończeniu wojownik nie jest zmęczony, nawet jeżeli mocno oberwał podczas walki.


Berserk (Berserk ): Na 2lvlu, a potem co każde 2lvle, berserker może nauczyć się jednej ze specjalnych umiejętności:


-Złośliwość (Rancor):: Berserker jest w wiecznym stanie gotowości, gotowy do rozszarpania swojego wroga. Dzięki tej umiejętności postać jest szybsza, silniejsza i wytrzymalsza na ataki. Jednak bardziej narażona na obrażenia. Zdolność ta wchodzi z czasem w nawyk.

Mechanika: Umiejętność ta dodaje +2 do Strenght, Staminy i dodaje jeden dodatkowy atak. Jednak otrzymuje kare -4 do AC.


-Uchwyt Ogra (Ogre’s Grip ): Umiejętność ta pozwala berserkerowi nosić ciężkie, dwuręczne bronie w jednej ręce. Nie tyle co nosić, ale dzięki tej umiejętności wojownik może posługiwać się dwoma dwuręcznymi orężami, jak jednoręcznymi.


-Przyspieszenie (Burst of Speed): Silna szarża, pozwalająca atakować wielu wrogów. Berserker "odbija" się od swojego pierwotnego celu, by zaatakować kolejny o ile stoi w odległości 5 stóp (kwadratowych). Co każdy poziom w klasie berserkera, odległość zwiększa się o kolejne 5 stóp. Po zakończonym szale postać jest jeszcze bardziej zmęczona.

Mechanika: Po użyciu tej umiejętności postać dostaję kare 1d4 do Agility, dopiero gdy skończy się szał.


-Furia (Fury): Szał berserkera jest krwawy, przez co nie odróżnia wroga od przyjaciela. Liczy się dla niego tylko ilość przelanej krwi. Atakuje wszystkich w jego zasięgu. Umiejętność ta działa jak feat. Whirlwind Attack. Po zakończonym szale postać jest jeszcze bardziej zmęczona.

Mechanika: Po użyciu tej umiejętności postać dostaję kare 1d4 do Staminy, dopiero gdy skończy się szał.


-Fala (Surge): Umiejętność ta daje potężną szarże w linii prostej. Przebija się przez oddziały wroga niczym taran, atakując wszystko w zasięgu ręki. Nie ważne czy to przyjaciel, czy wróg. Po zakończonym szale postać jest jeszcze bardziej zmęczona.

Mechanika: Podczas tego rodzaju szarży, berserker atakuję tyle celów ile wynosi jego poziom w tej klasie. Gdy użyje tej umiejętności otrzymuje kare 1d4 do Strenght, jednak dopiero gdy skończy się szał.