Archmage of Kirin Tor

Z Wiki_RH
Skocz do: nawigacja, szukaj
Warcraftrpg-logo-small.jpg
Core Rulebook 2nd Edition
s. 92

Tło

Informacje Ogólne

Arcymagowie Kirin Tor to najpotężniejsze osobistości Dalaranu, jednostki magicznego świata budzące grozę w sercach tych, przeciwko którym się mierzą i stają w szranki. Sam fakt, że sprawują jeden z najważniejszych tytułów w organizacji Kirin Tor sprawia, iż posiedli oni wystarczająco wysokie zdolności i uwarunkowania magiczne, aby śmiało móc mówić o sobie "elita, najpotężniejsi, najbardziej wpływowi". I tu nie ma zaskoczeń, gdyż rzeczywiście, aby dostąpić zaszczytu wstąpienia do tej ekskluzywnej grupy trzeba nie tylko ciężko na to zapracować, ale też posiadać odpowiednią zaciętość charakteru oraz ogromny talent w sztuce czaroznastwa. Ponadto wyróżnia ich naprawdę głęboka i jawna nienawiść wobec każdego przejawu magii zakazanej, zarówno nekromatycznej, jak i tej pochodzącej od demonów, dlatego dla wielu z nich priorytetem jest eliminowanie i internowanie wszystkich tych, którzy oddali się mrocznym sztukom tajemnym. Naturalnie w trosce o ich zdrowie i psychikę.

Geneza i stan obecny

Jeszcze do nie tak dawna, grupę tych światłych czarodziei reprezentowały persony, które cudem uniknęły pogromu z rąk Arthasa Menethila oraz jego przybocznego i najwierniejszego sługi Kel'Thuzada. Po okrutnym ataku na Dalaran wielu Arcymagów Kirin Tor uległo mroźnemu, runicznemu ostrzu upadłego paladyna, chcąc bronić przecież tego nad czym przez tyle wieków pracowali i kontemplowali. Ci którym udało się przeżyć, a było ich naprawdę niewielu, musieli porzucić strach i wziąć na swoje barki ciężkie brzemię odbudowy ich utraconego domu oraz poprzysiąc zemstę na swoich oprawcach. I jak dobrze wiadomo z kart historii, udało im się część tych założeń zrealizować, i nawet w obliczu faktu, iż bezpośrednie zagrożenie ze strony Króla Licza mineło, to jednak zdają sobie sprawę z tego, że jest on zbyt złą i mroczną siłą, której nie można po prostu zlekceważyć i zostawić odłogiem. Dlatego też ze szczątków swego miasta stworzyli potężną, lewitującą fortece, z której obecnie prowadzą działania ofensywno zaczepne, zarówno przeciw swojemu staremu wrogowi, jak i nowej mrocznej sile, jaką stanowi jeden z Aspektów, Tkacz Zaklęć, Malygos. To stamtąd w tej chwili Arcymagowie Kirin Toru prowadzą swoją słuszną i prawą krucjatę na wszystkie złe moce, które chcą zagrozić życiu i magii.

Arcymagowie Kirin Tor na świecie

W związku z mrocznymi i przykrymi wydarzeniami z przeszłości, można by uznać, iż Arcymagów Kirin Toru pozostało bardzo niewielu, jeśli nie garstka, ale to nic bardziej mylnego. Dzięki szybkiej odbudowie ruin Dalaranu, a także agresywnej polityce rekrutacyjnej, nowa generacja magów licznie zasiliła szeregi Kirin Tor, dając bazę pod wykształcenie młodych, potęznych Arcymagów. W chwili obecnej najbardziej znanymi członkami tej elity niewątpliwie są:

 • Senator Saldrinar, Arcywieszcz Kirin Toru, który poprzez swoje bohaterskie czyny, oddanie sprawie Dalaranu oraz zdolności oratorskie zdążył się już trwale zapisać w historii Azeroth.
 • Cathrilla Silverine, weteran walki pod Studnią Słońca, ale i była rektorka Akademii Magicznej Stormwind oraz Arcymag Stormwind, jednak tak naprawdę, nie koniecznie dobrą, sławę zawdzięcza opinii porywaczki syna Variana Wrynna oraz rzekomym konszachtom z demonami.
 • Khadgar, uzdolniony uczeń Medviha, znany ze swojego ogromnego wkładu w walce z orkami podczas Drugiej Wojny, do niedawna uważany za zaginionego, obecnie związany z organizacja pod nazwą Synowie Lothara oraz z potężna istotą naaru, A'dal, formalnym władcą Shatrath.
 • Jaina Proudmoore, bohaterka Trzeciej Wojny, uczennica Antonidasa, władczyni królestwa Theramoore.
 • Krasus, jeden z członków Rady Sześciu.
 • Aethas Sunreaver, jeden z członków Rady Sześciu.

Wymagane Zdolności

Wiedza o Sztukach Tajemnych

Arcymagowie Kirin Toru są znani z tego, iż oprócz niebywałego talentu do rzucania zaklęć, posiadają także rozległa i specjalistyczna wiedzę na temat arkany, która pozwala im radzić sobie w wielu trudnych sytuacjach, chociażby takich jak anomalie, czy magiczne bestie. To właśnie to wysokie wykształcenie jest tak potrzebne, aby móc w ogóle marzyć o dostąpieniu do tej elity magokracji.

Wyspecjalizowana wszechstronność

Powszechnie wiadomym jest, że aby stać się Arcymagiem Kirin Toru należy być nie tylko ekspertem w jednej dziedzinie magii, ale najczęściej mistrzem wielu, ponieważ wszechstronność i zdolność zaskoczenia swojego przeciwnika jest niezwykle przydatna umiejętnością. Sam fakt posiadania wysokiego wykształcenia z wielu rodzajów magii pozwala nie tylko nauczać większą ilość uczniów, ale i umożliwią duże pole manewru podczas starć z wrogami, mogąc wykorzystać w równym stopniu rożne szkoły magii.

Wprawny Czarujący

Umiejętność, a przede wszystkim wprawa, w rzucaniu zaklęć jest niejako wizytówką Arcymagów, ponieważ często ich edukacja tak naprawdę dopiero się rozpoczyna, a nie jest, jak wielu powszechnie uważa, jej zwieńczeniem. Dlatego też, aby móc aspirować na stanowisko Arcymaga potencjalny kandydat musi umieć rzucać czary 7-ego kręgu, a także, koniecznym jest, aby znał chociaż po jednym zaklęciu 5-ego poziomu z innych szkół magii.

Członkostwo Kirin Tor

Tutaj chyba nie wiele trzeba wyjaśniać. Aby móc zrobić pierwsze kroki na drodze Arcymaga Kirin Tor, należy naturalnie należeć do tej szlachetnej organizacji magokratów i nie być demonologiem, czy nekromanta. Dla wielu wydaje się to dość prostym warunkiem, a co więcej, Kirin Tor czasami i otwiera się na tych ostatnich, co pokazują niektóre przypadki, i daje im szanse rehabilitacji. Czy też szanse na bezkarne mordowanie i zrzeszanie akolitów, jak to mówią zawistni.

Biegłość w broniach i pancerzach

Arcymagowie Kirin Toru nie otrzymują żadnych biegłości w używaniu broni, bądź pancerzy. W końcu są magami, a nie byle żołnierzami.

Zdolności klasowe

Czary na Dzień

Na każdym poziomie w klasie Arcymaga Kirin Toru, postać otrzymuję nowe czary na dzień, tak jakby, awansowała w swojej poprzedniej klasie czarującej, w której może rzucać zaklęcia 7-ego kręgu, przed wybraniem tej klasy prestiżowej (np. Mag lub Czarownik). Oczywiście nie otrzymuje żadnych innych bonusów w związku z poprzednia klasą (np.nie dostaje bonusowych atutów arkanisty). Jeśli Arcymag Kirin Toru posiada dwie lub więcej klas czarujących, musi wybrać jedną, w której otrzyma nowe zaklęcia na dzień i która posiada dostęp do zaklęć 7-kręgu.

Wyższa Arkana

Arcymag Kirin Toru, w wyniku intensywnego kształcenia swoich nadzwyczajnych zdolności magicznych, uzyskuję możliwość zasięgnięcia po bardzo potężne sztuki magiczne, niedostępne zwykłym, pospolitym czarodziejom, które zowią się Wyższą Arkaną. W związku z tym, Arcymag Kirin Toru, co każdy swój poziom, otrzymuje okazję, aby wybrać jedną z tych niezwykle silnych, specjalnych zdolności, które mogą nawet fizycznie rzutować na jego umiejętności, kosztem permanentnego zlikwidowania "miejsca na czar" z kręgu jakiego wymaga dana Wyższa Arkana. Oznacza to, iż zmniejsza to asortyment zaklęć jakie dziennie może rzucić Arcymag, jednak to co oferuje Wyższa Arkana szybko ten brak rekompensuje.

Oto lista wszystkich Wyższych Arkan, i można je wybrać tylko raz, chyba że w opisie zdolności napisano inaczej:

 • Arkaniczny Ogień:

Arcymag Kirin Toru tak dobrze opanował manipulowanie surową energią arkany, że jest w stanie skumulować całą, wolną energie magiczną z otoczenia, a następnie skupić ją w swoich dłoniach i uformować już nie w zwykły pocisk arkaniczny, a w plazmatyczną kulę, złożoną z bardzo niebezpiecznej i niestabilnej odmiany arkanicznego ognia. Siła tej zdolności jest uzależniona od poziomów czarującego, jakie posiada Arcymag, a żeby uzmysłowić sobie jej potęgę można powiedzieć, iż taka plazmatyczna kula żywego arkanicznego ognia, jeśli oczywiście trafi, jest w stanie w ciągu mikrosekund wyparować cały kamienny blok o grubości metra, nie pozostawiając po sobie absolutnie nic. Nawet atomu. Koszt tej umiejętności to miejsce czaru 9-ego kręgu.

 • Arkaniczny Zasięg:

Arcymag Kirin Toru, w wyniku wieloletnich praktyk i badań nad różnorakimi zaklęciami dotykowymi, zauważył pewną prawidłowość ich działania, znaną naturalnie tylko jemu, która pozwala mu kilkukrotnie wręcz zwiększyć zasięg swoich mocy magicznych. Dzięki temu, Arcymag, nie musi już "dotykać" swojego przeciwnika, aby zaserwować mu odpowiednie zaklęcie dotykowe nawet na odległość 30 stóp. Tę Wyższą Arkane można wybrać ponownie, przez co zasięg zostaje zwiększony dwukrotnie, i zaklęcia dotykowe mogą być bez problemu rzucane na odległość 60 stóp. Koszt tej umiejętności to miejsce czaru 7-ego kręgu.

 • Mistrzostwo Kontr-zaklęć:

Arcymag Kirin Toru staje się tak biegły w sztuce pojedynków magicznych, iż jego kontrzaklęcia nie tylko chronią go przed szkodliwymi skutkami złowrogiego czaru, ale także potrafią ów czar odesłać z powrotem do nadawcy. Podczas kontrowania zaklęć Arcymag jest uznawany tak, jakby był objęty działaniem Odwracania Zaklęć. Jeśli Arcymag zostaje potraktowany zaklęciem, którego domyślnie nie można odesłać za pomocą Odwracania Zaklęć, wtedy zaklęcie nieprzyjaciela jest zwyczajnie kontrowane. Ta Wyższa Arkana kosztuje miejsce czaru 7-ego kręgu.

 • Mistrzostwo Energii:

Arcymag Kirin Toru, w związku ze swym dogłębnym zrozumieniem zasad działania magii, ale i też większości zaklęć, nabywa umiejętność wykorzystywania i manipulowania rożnych typów energii, takich jak lód, ogień, kwas, dzwięk czy elektryczność, do zaklęć normalnie do tego nieprzystosowanych, co często nadaje im niesamowite, wręcz odmienne właściwości. I tym samym może zmienić rodzaj żywiołu czaru już w trakcie jego rzucania i np. Kwasowa Strzała Melfa, miast być skoncentrowanym pociskiem kwasu, staję się niezwykle niestabilnym pociskiem energii sonicznej, a Stożek Zimna, miast być trwożącym krew w żyłach atakiem lodu, zmienia się w rozładowanie elektryczne. Jest to niezwykle przydatna umiejętność, która sprawią, iż Arcymag staje się bardzo wszechstronnym przeciwnikiem wobec każdego kto stanie z nim do walki. Ta Wyższa Arkana kosztuje miejsce czaru 8-ego kregu.

 • Mistrzostwo Kształtowania Zaklęć:

Arcymag Kirin Toru, dzięki tej Wyższej Arkanie, jest w stanie zmieniać i wymieniać obszar oraz efektywność swoich zaklęć, tylko i wyłącznie wtedy jeśli mają następujące kształty, tudzież formy: stożka, emanacji, walca, rozprysku lub fali. Tym samym Arcymag może w dowolnym obszarowym zaklęciu tworzyć luki dla swych sojuszników tak by nie padli oni ofiarą przykładowo deszczu meteorów. Ta zdolność zalecana jest bardzo kreatywnym Arcymagom Kirin Toru. Ta Wyższa Arkana kosztuje miejsce czaru 6-ego kręgu.

 • Potężne Zaklęcia:

Arcymag Kirin Toru, kiedy tylko odkrywa tajemnice lepszego katalizowania energii magicznej w swoim ciele, staje się o wiele silniejszym i skuteczniejszym czarodziejem, a każde jego zaklęcie jest o wiele potężniejsze i niszczycielskie. Nabywając tą Wyższą Arkanę, Arcymag rzuca zaklęcia z efektywnością o jeden poziom czarującego więcej, niż normalnie posiada. (jednak owa zwiększona efektywność dotyczy jedynie zaklęć, których moc zależna jest od poziomu czarującego, np. w przypadkach określenia obrażeń, zasięgu lub czasu działania. Należy pamiętać, iż dotyczy to jedynie zaklęć rzucanych przez Arcymaga, jego obrona przeciw zaklęciom przeciwników pozostaje bez zmian.)Ta Wyższa Arkana kosztuje miejsce czaru 5-ego kręgu.

 • Zdolności Czaro-podobne:

Arcymag Kirin Toru, nabywając tę Wyższą Arkanę, staje się żywym nośnikiem energii magicznej, który zakląć w swoim ciele jeden wybrany czar, a następnie korzystać z niego, nie musząc przejmować się problemami takimi jak inkantacja, gestykulacja czy komponent potrzebny do rzucenia czaru. Działanie tej zdolności trzeba przybliżyć, gdyż proces w jakim się ją nabywa jest bardziej złożony od innych ulepszeń Arcymaga. Otóż Arcymag wybiera jedno miejsce czaru, z zaklęciem, które sobie upodobał, ale inne niż te które wykorzystał podczas "zakupu" tej i innej Wyższej Arkany, a następnie zamienia je permanentnie w zdolność czaro-podobną, której może użyć dwa razy dziennie. Jednak ilość użyć można zwiększyć, jeśli do czaru, który chcemy posiadać jako zdolność czaro-podobną, użyjemy miejsca czaru o trzy poziomy wyższego, co da nam możliwość użycia tej zdolności aż cztery razy dziennie, bądź też użyć miejsca czaru o sześć poziomów wyższego, co da nam możliwość użycia jej aż sześć razy dziennie. Ta Wyższa Arkana kosztuje miejsce czaru 5-ego kręgu.

(Zdolność czaro-podobna zazwyczaj jest wybierana na podstawie zwykłego zaklęcia, nie modyfikowanego metamagią, jednak Arcymag Kirin Toru może wybrać takowe, ale oczywiście musi wykorzystać miejsce czaru jakiemu odpowiada zmodyfikowane zaklęcie. Np. Zmaksymalizowana Kula Ognia zajmuję miejsce czaru, nie trzeciego kręgu, a kręgu szóstego i to właśnie to miejsce czaru z odpowiednim zaklęciem trzeba poświecić, aby móc korzystać ze zdolności czaro-podobnej Zmaksymalizowanej Kuli Ognia. Nie należy tez zapominać o dodatkowym uiszczeniu opłaty w postaci miejsca czaru 5-ego kręgu.)

(Jeśli Arcymag skorzysta ponownie z Wyższej Arkany zapewniającej Zdolność Czaro-podobnej, może albo użyć jej do zwiększenia liczby użyć wcześniej wybranego zaklęcia, albo też wybrać nowe jako zdolność czaro-podobną.)